GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyraźnie zmalało.

Publikacja: 25.09.2023 10:04

Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie

Foto: Bloomberg

Jak podał w poniedziałek GUS, w urzędach pracy na koniec sierpnia zarejestrowanych było 782,5 tys. osób, tyle samo co w lipcu. W porównaniu do sierpnia ub.r. liczba bezrobotnych zmalała o ponad 24 tys. Jeszcze w 2017 r. normą były wyniki przekraczające 1 mln osób.

Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na tym samym co w lipcu poziomie 5 proc., zgodnie z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet” i wstępnymi doniesieniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

GUS: we wrześniu nieco więcej bezrobotnych więcej niż w sierpniu

W przeszłości w sierpniu stopa bezrobocia zwykle nieznacznie malała w stosunku do lipca. To, że tym razem tak się nie stało, może uchodzić za przejaw ochłodzenia na rynku pracy. Ale stopa bezrobocia jest już na tak niskim w ujęciu historycznym poziomie (według innej miary, publikowanej przez Eurostat, jest w okolicy 2,7 proc.), że trudno oczekiwać jej dalszego spadku. W porównaniu do sierpnia ub.r. wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt proc., tak samo jak w poprzednich dwóch miesiącach.

Poniedziałkowe dane GUS potwierdzają, że spowolnienie w gospodarce wywiera negatywny wpływ na rynek pracy, ale jest on ledwie widoczny. Na koniec sierpnia w urzędach pracy było 68,9 tys. ofert pracy, minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej ale wyraźnie (o 12,7 proc.) mniej niż rok wcześniej. O 3,5 proc. rok do roku zmalała też liczba nowych ofert pracy. To przejaw słabnącego zapotrzebowania na pracowników, ale też niedoboru wykwalifikowanych kadr. Firmy, które mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, ograniczają procesy rekrutacyjne.

Czytaj więcej

Zatrudnienie ostro w dół, płace ostro w górę. GUS podał najnowsze dane

W sierpniu, jak informował wcześniej GUS, przeciętne (tzn. przeliczone na pełne etaty) zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej 10 pracownikami, zmalało o 12 tys. etatów. To największa sierpniowa zniżka od co najmniej 2006 r. Od stycznia liczba etatów przedsiębiorstwach stopniała już o 28 tys. etatów, czyli około 0,4 proc. Dla porównania, w 2022 r. w tym samym okresie wzrosła o 43 tys.

Opublikowane w poniedziałek dane dotyczące liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (bez względu na wymiar czasu pracy) malują jednak bardziej optymistyczny obraz rynku pracy. W sierpniu liczba pracujących zmalała o 8 tys., a od stycznia o 16 tys. Duża rozbieżność między tym wskaźnikiem, a przeciętnym zatrudnieniem, może wskazywać na tzw. „chomikowanie” pracowników: zamiast zwalniać nadmiarowych pracowników, firmy czasowo ograniczają ich czas pracy.

Dane gospodarcze
Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku. Jest wstępny szacunek
Dane gospodarcze
GUS podał najnowsze dane o inflacji. Jeszcze większe zaskoczenie na koniec roku
Dane gospodarcze
Stopy procentowe nie spadną, wszystkie oczy na Adama Glapińskiego
Dane gospodarcze
Chińska nadwyżka w handlu sięgnęła prawie biliona dolarów. To nie skończy się dobrze
Dane gospodarcze
Dwa filary polskiego wzrostu w 2025 r. "Tego dotyczy różnica zdań"