Polacy nie boją się utraty pracy, ale boją się drożyzny

Polacy coraz częściej oceniają sytuację kraju jako negatywną widzi ją już 80 proc. Co drugi chce ograniczać wydatki konsumpcyjne, ponieważ nie starcza mu na wszystkie rachunki.

Publikacja: 03.11.2022 11:29

Polacy nie boją się utraty pracy, ale boją się drożyzny

Foto: Bloomberg

Jak wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia wysoka inflacja i nienadążające za nią zarobki to obecnie główne zmartwienia Polaków. 80 proc. negatywnie ocenia stan polskiej gospodarki, nawet więcej, bo 84 proc. liczy się z tym, że wzrost cen nie zatrzyma się w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Co piąty badany przyznaje, że teraz żyje mu się lepiej niż rok temu o tej porze. Co trzeci nie widzi żadnych zmian, a niemal połowa przyznaje, że ich obecna jakość życia jest niższa niż o tej samej porze rok temu.

Czytaj więcej

Drogi już chleb będzie jeszcze droższy. Skąd ta drożyzna

W związku z tym ponad połowa respondentów zamierza ograniczyć konsumpcję, zarówno produktów jak i usług, zwiększenie zakupów planuje wyłącznie 9 proc.

Jedyne pozytywne informacje to takie, że tylko 23 proc. to osoby obawiające się utraty pracy to o stabilność swoich zarobków martwi się 68 proc.

- Polacy mają świadomość, że ceny będą rosły, dlatego obawiają się o stabilność swoich zarobków. Nie jest to jednak lęk związany z możliwością utraty pracy, a bardziej z faktem, że za zarobione pieniądze coraz mniej można kupić, gdyż wzrosty wynagrodzeń na większości stanowisk nie nadążają za inflacją - mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. - Jednocześnie brak obaw o samo zatrudnienie może wpływać na dość wysoki poziom optymizmu w społeczeństwie. Gdyby do tych wszystkich czynników doszedł strach o utratę pracy, wówczas można byłoby się spodziewać, że nastawienie do przyszłości byłoby bardziej pesymistyczne – dodaje.

Dane gospodarcze
Kiedy spadną stopy procentowe? Rusza posiedzenie RPP, potem przemówi Adam Glapiński
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Dane gospodarcze
Nowe dane o PMI dla polskiego przemysłu. Duży wzrost optymizmu przedsiębiorców
Dane gospodarcze
Polska gospodarka ruszyła. Wzrost PKB większy niż oczekiwano
Dane gospodarcze
EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy USA nieco zwolnił