Aktualizacja: 05.02.2025 10:25 Publikacja: 20.06.2022 14:01
Foto: Bloomberg
Kolejny miesiąc, kolejny wzrost cen niemieckich producentów. Chociaż miesięczny wzrost nie jest tak drastyczny, trend pozostaje dość silny, a to tylko wskazuje na dalszą presję wzrostową na ceny i ogólną inflację. Nawet jeśli usunie się z równania energię, ceny producenta i tak rosną o 16,5 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku.
W maju 2022 r. wskaźnik cen producentów wyrobów przemysłowych wzrósł o 33,6 proc. w porównaniu z majem 2021 r. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, był to najwyższy wzrost w historii w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. W kwietniu 2022 r. indeks wzrósł o 33,5 proc., a w marcu o 30,9 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem, kwietniem 2022 r., ogólny wskaźnik wzrósł o 1,6 proc. w maju 2022 r.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Rzeczpospolitej”) wyniosła 2,8 proc.
Wzrost gospodarczy w strefie euro był w IV kwartale zerowy, a PKB Niemiec i Francji spadły. Europejski Bank Centralny stara się zaradzić pogorszeniu koniunktury, dalej luzując politykę pieniężną.
Gospodarka USA rozwijała się w czwartym kwartale w nieco wolniejszym tempie, niż oczekiwano. Wciąż było ono jednak dosyć solidne.
Nie jest jasne, jak zaaprobowany na poniedziałkowym zjeździe CDU rewolucyjny plan ograniczenia imigracji po wygranych wyborach miałby zostać wcielony w życie.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Friedrich Merz, najpoważniejszy kandydat na kanclerza z ramienia CDU/CSU, poniósł druzgocącą porażkę w Bundestagu w sprawie zaostrzenia polityki imigracyjnej. Zamierza je wprowadzić po wyborach.
Po wyborze w 2004 roku szybko stał się popularnym i lubianym prezydentem, ale także niewygodnym. Jego ustąpienie ze stanowiska w 2010 roku było dużym zaskoczeniem.
Niemiecki Bundestag odrzucił kontrowersyjny projekt ustawy ograniczającej migrację, opartej o wniosek przyjęty w ostatnią środę przy współudziale AfD. Spóźnione głosowanie poprzedziła wielogodzinna, burzliwa debata.
Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.
Jeśli spojrzymy na telewizję, radio, gazety, okaże się, że mieszkańcy wschodnich Niemiec w zasadzie zawsze są przedstawiani jako brzydcy, głupi i niedostosowani. A przecież publiczne wyobrażenia wpływają na funkcjonowanie całego społeczeństwa, na przykład na decyzje wyborcze na wschodzie - mówi prof. Dirk Oschmann, autor głośnej książki o skutkach zjednoczenia Niemiec.
Elon Musk nie rozumie różnicy między ideologią woke a historią Niemiec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas