#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc.

Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc., zwłaszcza, że potencjalny wzrost gospodarczy mamy powyżej 3 proc.- mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 14.05.2019 12:35 Publikacja: 14.05.2019 11:56

#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc.

Foto: tv.rp.pl

W środę GUS poda wyniki polskiej gospodarki za I kwartał.

- Spodziewam się wzrostu powyżej 4,5 proc. Trochę wolniej niż w IV kw. 2018 r. (4,9 proc.), ale nadal jest to bardzo duży wzrost, szczególnie na tle Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych - prognozowała Kurtek.

Dane miesięczne za styczeń, luty i marzec pokazują, że w wysokim tempie rosła konsumpcja gospodarstw domowych. Konsumpcja ma ok. 60 proc. udziału w PKB, więc jej dynamika ma istotne przełożenie na wzrost.

- Wypłacane dodatkowe emerytury podbiją dynamikę konsumpcji w kolejnym kwartale. Będzie też wypłata 500+ na pierwsze dziecko. Dynamika konsumpcji wróci w IV kw. w okolice 5 proc. - mówiła gość.

Silną kontrybucję do wzrostu PKB w I kw. miała produkcja przemysłowa. - Dane zaskakiwały nas pozytywnie z miesiąca na miesiąc – przypomniała.

Kurtek podkreśliła, że struktura spowolnienia w Niemczech niekoniecznie musi się przekładać na nasz eksport, który też radził sobie przyzwoicie w I kw.

- Suma tych czynników powoduje, że wzrost gospodarczy będzie wolniejszy. Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc., zwłaszcza, że potencjalny wzrost gospodarczy mamy powyżej 3 proc. - tłumaczyła gość.

- 4,5 proc. to optymistyczna prognoza na tle innych prognoz rynkowych, ale do zrealizowania. Ostatnio Komisja Europejska podwyższyła tempo wzrostu gospodarczego dla Polski do 4,2 proc. - dodała.

Kurtek oceniła, że w sytuacji, kiedy popyt wewnętrzny radzi sobie dobrze, pieniądze przeznaczane na transfery socjalne mogłyby być wydatkowane w inny sposób. - Widać potrzebę np. w systemie ochrony zdrowia – mówiła.

Zaznaczyła, że jeżeli budżet nie będzie w stanie sfinansować wszystkich wydatków to będzie rosło zadłużenie.

Dane gospodarcze
Kiedy spadną stopy procentowe? Rusza posiedzenie RPP, potem przemówi Adam Glapiński
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Dane gospodarcze
Nowe dane o PMI dla polskiego przemysłu. Duży wzrost optymizmu przedsiębiorców
Dane gospodarcze
Polska gospodarka ruszyła. Wzrost PKB większy niż oczekiwano
Dane gospodarcze
EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy USA nieco zwolnił