Prof. Simon: Rząd puścił epidemię na żywioł pod presją części niewykształconego społeczeństwa

Do tej pory 50-60 proc. Polaków przejawiało i przejawia zachowania prospołeczne i prozdrowotne, a więc i propatriotyczne, w sytuacji istotnego zagrożenia bytu naszej populacji, jakim jest ta niebezpieczna epidemia. (...) Reszta to albo egoiści, albo beztroskie, młode osoby, albo ludzie zmanipulowani - ocenił prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Publikacja: 29.07.2022 16:20

Prof. Simon: Rząd puścił epidemię na żywioł pod presją części niewykształconego społeczeństwa

Foto: tv.rp.pl

qm

- Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia na temat liczby zakażeń są niezupełnie wiarygodne, bo testuje i rejestruje się osoby tylko objawowe klinicznie - zauważył lekarz w rozmowie z portalem tuwroclaw.com. W kontekście kolejnej fali pandemii zwrócił uwagę na dwa problemy: „z jednej strony działania władz, a bardziej ich brak od stycznia br., a z drugiej – postawę części społeczeństwa wobec zagrożenia”.

- Do tej pory 50-60 proc. Polaków przejawiało i przejawia zachowania prospołeczne i prozdrowotne, a więc i propatriotyczne, w sytuacji istotnego zagrożenia bytu naszej populacji, jakim jest ta niebezpieczna epidemia. A więc dostosowywało się do zaleceń specjalistów i władz, odrzuciło szaleńcze informacje o spiskach firm farmaceutycznych i zbrodniczej działalności specjalistów, utrzymywało dystans, nosiło maski, unikało pomieszczeń zamkniętych, przestrzegało zasad lokalnych lockdownów, zasad higieny osobistej i, co najważniejsze, zaszczepiło się. Reszta to albo egoiści, albo beztroskie, młode osoby, albo ludzie zmanipulowani, którzy uwierzyli w prymitywne mity na temat tej choroby, czy jej braku, i na temat szczepionek - ocenił wrocławski zakaźnik.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego