Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19

Szczepionki na COVID-19 mogą zwiększyć ryzyko niektórych rodzajów zaburzeń pracy serca i mózgu — twierdzą naukowcy z Global Vaccine Data Network — specjalnej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - informuje portal medonet.pl.

Publikacja: 05.03.2024 12:59

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Badanie przeprowadzono na 99 mln osób zaszczepionych w ośmiu krajach, pod kątem występowania 13 schorzeń uznawanych za "działania niepożądane". Wyniki wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia m.in. zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zespołu Guillain-Barre oraz zakrzepów krwi po szczepieniach. Lekarze zapewniają jedna, że ryzyko wystąpienia tych zdarzeń jest znacznie wyższe w przypadku zakażenia COVID-19 niż po szczepieniu.

Według danych organizacji naukowo-badawczej Our World in Data, na całym świecie od początku pandemii koronawirusa podano 13,5 mld szczepionek. Około 71 proc. światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Lekarze od początku przyglądali się potencjalnym skutkom ubocznym, ale nie przeprowadzono dotąd badania na taką skalę, jak to autorstwa naukowców z Global Veccine Data Network. To było największe dotąd badanie szczepionki na COVID-19 — informuje "Forbes". Lekarze zbadali wskaźniki występowania 13 schorzeń, które uznano za "zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Choroby
Wzrost zakażeń wirusem HIV w Małopolsce. Niemal trzykrotny w pięć lat
Choroby
Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej: Diagnostyka w onkologii może odciążyć system
Choroby
Szybkie testy na grypę, RSV i koronawirusa. Czy skuteczne?
Choroby
Światowy Dzień Walki z Rakiem. „Mamy nieakceptowalnie niską zgłaszalność na badania”
Choroby
Prof. Heitzman: Liczba samobójstw spada, ale to nie powinno nas uspokajać