Optymalizacja podatkowa nadal kwitnie na świecie

Z najnowszych danych OECD wynika, że duże firmy ponadnarodowe nadal deklarują swe zyski w krajach o korzystnych progach podatkowych, a nie w tych, gdzie wypracowują ich większość.

Aktualizacja: 09.07.2020 17:53 Publikacja: 09.07.2020 17:45

Optymalizacja podatkowa nadal kwitnie na świecie

Foto: Adobe Stock

Organizacja z Paryża podkreśla, że jej dane potwierdzają to, co ekonomiści i specjaliści podatkowi podejrzewali od dawna: duże korporacje ponadnarodowe korzystają całkowicie legalnie z luk międzynarodowego systemu podatkowego i deklarują swe zyski w krajach, gdzie im się najbardziej opłaca.

Przy braku wiarygodnych danych na ten temat firmy ponadnarodowe osiągające roczne obroty co najmniej 750 mln dolarów (ok. 660 mln euro) powinny od 2016 r. deklarować w każdym kraju swego działania odpowiednie sumy obrotów, zysków lub strat, wysokość odprowadzanych podatków, poziom zatrudnienia i stan aktywów. Celem tej inicjatywy podjętej przez OECD było zlikwidowanie procederu optymalizacji podatkowej opracowanego przez niektóre podmioty, aby wykorzystywać brak harmonizacji podatkowej w skali międzynarodowej i przelewać sztucznie zyski do tych krajów, które stosują niskie progi podatku od przedsiębiorstw.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Budżet i podatki
Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 ratuje wydatki rządu, choć czerpie z długu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Budżet i podatki
Przyszłość finansów publicznych rysuje się w ciemnych barwach
Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?