Przedwyborcze luzowanie ważnej reguły fiskalnej

Rząd chce zawiesić stabilizującą regułę wydatkową na 2022 r., choć kryzys się już skończył. Wprowadza też inne zmiany, które mogą prowadzić do jej rozluźnienia.

Aktualizacja: 21.06.2021 05:56 Publikacja: 20.06.2021 21:00

Przedwyborcze luzowanie ważnej reguły fiskalnej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) to swoisty bezpiecznik mający chronić przed nadmiernym wzrostem zadłużenia państwa. Podczas pandemicznego kryzysu rząd zawiesił jej stosowanie na 2020 i 2021 r., by znaleźć miejsce na realizację programów pomocowych finansowanych z długu. Teraz przymierza się do kolejnych zmian, ale nie wszystkie są oceniane pozytywnie.

I tak, wedle projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który trafił do Sejmu, reguła ma zostać zawieszona także w odniesieniu do 2022 r. Jak wyjaśnia resort finansów, jej stosowanie już od przyszłego roku oznaczałoby przymus szybkiego zacieśnienia fiskalnego, tymczasem instytucje międzynarodowe rekomendują odłożenie działań konsolidacyjnych do czasu odbudowy PKB do poziomu sprzed pandemii. Tak by można było kontynuować działania antykryzysowe i wspierać ożywienie. – To mało przekonujące uzasadnienie – komentuje Witold Michałek z Business Centre Club. – W Polsce recesja była jedną z najpłytszych w UE, obecnie jesteśmy w fazie silnego ożywiania. I nie widać powodów, innych niż te przedwyborcze, do dalszego luzowania reguł fiskalnych – ocenia Michałek.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany
Budżet i podatki
Kto i za ile kupi kolejne setki miliardów polskiego długu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budżet i podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują. Rekordy już nie wrócą?