Unia Europejska uderzy w Rosję już 24 lutego

Bruksela wpisze Rosję na szarą listę rajów podatkowych. Stąd tylko krok do szlabanu na transakcje finansowe rosyjskich firm i obywateli ze Wspólnotą.

Publikacja: 11.02.2022 11:28

Unia Europejska uderzy w Rosję już 24 lutego

Foto: AFP

Unia Europejska umieści Rosję na tzw. szarej liście rajów podatkowych. To spis państw, które w takim czy innym stopniu nie przestrzegają międzynarodowego prawa podatkowego. Według EU Observer, Federacja Rosyjska wraz z Izraelem i Bermudami znajdzie się w grupie 10 krajów, które dołączą do „szarej” listy i zwiększą jej rozmiar do 25 jurysdykcji. Oczekuje się, że decyzja zostanie sformalizowana przez Radę Unii 24 lutego.

Obecna szara lista obejmuje Anguillę, Barbados, Botswanę, Kostarykę, Dominikę, Hongkong, Jamajkę, Jordanię, Malezję, Macedonię Północną, Katar, Seszele, Tajlandię, Turcję i Urugwaj.  Niektóre z tych krajów mogą szybko znaleźć się na czarnej liście, na której obecnie figuruje 10 jurysdykcji (w tym Panama, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Fidżi). Według Brukseli nie współpracują one w sprawach podatkowych, co skutkuje wnikliwymi analizami każdej transakcji z ich odmową włącznie.

Czas wpisania Rosji na szarą listę Wspólnoty nie jest przypadkowy, choć oficjalnym powodem nie jest agresja wobec Ukrainy, ale istnienie w Rosji specjalnych regionów administracyjnych pełniących rolę krajowych rajów podatkowych. Zlokalizowane na Wyspie Ruskiej w obwodzie kaliningradzkim i Wyspie Oktiabrskiej w Primorie stworzone zostały przez Kreml po zajęciu ukraińskiego Krymu w 2014 r, aby zwrócić Rosji wywieziony za granicą kapitał.

Migrującym z zagranicznych do krajowych offshorów, dużym przedsiębiorstwom Moskwa oferuje zerową stawkę podatku od dywidend (z udziałem biznesowym wynoszącym 15 proc.). A także całkowite odstąpienie od opodatkowania dochodów ze sprzedaży udziałów, zysków holdingów i ich zagranicznych spółek zależnych.

- Umieszczenie Rosji na „szarej” liście wygląda na krok pokazowy. Natomiast znalezienie się na czarnej liście to znacznie poważniejsze uderzenie, zauważa Aleksander Zacharow, partner Paragon Advice Group w rozmowie z magazynem Forbes.  Przyznaje też, że już szara lista może przysporzyć problemów rosyjskim przedsiębiorstwom i obywatelom: możliwe jest wzmocnienie środków kontroli transakcji finansowych podmiotów rosyjskich. „Osoby indywidualne i firmy, mogą zauważyć, że transfery stały się wolniejsze, a kontrole tych transakcji przez zagraniczne instytucje finansowe są częstsze i trwają dłużej - ostrzega Zacharow.

Zwykle Bruksela daje rok na wyeliminowanie negatywnych czynników, które doprowadziły do umieszczenia danego kraju na szarej liście. Ale biorąc pod uwagę napiętą sytuację, Moskwa nie ma co liczyć, że Bruksela pójdzie na ustępstwa.

- Jeśli problemy nie zostaną rozwiązane, teoretycznie może pojawić się kwestia wpisania na czarną listę, co oznacza wyższe stawki podatkowe i bardziej rygorystyczne procedury kontroli płatności - podkreśla Rustam Wachitow, partner w Crow Expertise.

Zagraniczne raje podatkowe to od powstania Rosji najpopularniejsze miejsca lokowania kapitału oligarchów, ich koncernów, ale też koncernów państwowych. W rajach spółki zakładał m.in. Gazprom.

Pomimo polityki Kremla uwalniania gospodarki Rosji od rajów podatkowych, odwoływania się do patriotyzmu i gróźb spraw karnych, firmy od małych do dużych nadal lokują swoje pieniądze na Cyprze i w innych popularnych jurysdykcjach.  W lipcu 2021 r Kreml ogłosił plan utworzenia kolejnego raju na Wyspach Kurylskich.

Czytaj więcej

Panika wśród majętnych Rosjan i biznesu. Pozbywają się rubli
Budżet i podatki
Przyszłość finansów publicznych rysuje się w ciemnych barwach
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku