Słodko-gorzkie wyniki budowlanych liderów

Najwięksi gracze w branży szukają sposobów na większą niezależność od mocno cyklicznego rynku zamówień budowlanych. Na celowniku są OZE, wymagające specjalizacji nisze czy drewniane moduły.

Publikacja: 11.05.2023 03:00

Słodko-gorzkie wyniki budowlanych liderów

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

W środę notowania Budimeksu świeciły na zielono, a kursy Erbudu i jego córki Onde były mocno pod kreską. Tak giełdowi inwestorzy zareagowali na sprawozdania finansowe za I kwartał – bo te były diametralnie różne.

Budimex, największa grupa budowlana w kraju, pochwalił się poprawą przychodów i marż, a wynik netto dodatkowo podbity został przez odsetki (54 mln zł) od góry posiadanej gotówki (bagatela, 3,4 mld zł). Budimex zajmuje się głównie budową dróg i linii kolejowych, więcej zleceń weszło w fazę realizacji, stąd wzrost przychodów. Kontrakty infrastrukturalne zawierają też klauzule waloryzacyjne, co w pewnym stopniu rekompensuje wzrost kosztów wykonawstwa – a z tym branża zderzyła się po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Budownictwo
Ultimatum dla deweloperów: podajecie w sieci cenę mieszkania, albo płacicie karę
Budownictwo
Najlepszy styczeń od lat. Deweloperzy z zapałem wrócili do budowania mieszkań
Budownictwo
Na czym ma polegać program „Klucz do mieszkania”? Kto i kiedy dostanie wsparcie?
Budownictwo
Firmy z Azji mogą zostać odsunięte od rządowych kontraktów drogowych
Budownictwo
Grupa Erbud zawalczy o odszkodowanie za niemiecki kontrakt