NIK ujawnia umowy gazowe w latach 2006-2011. Szereg nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie wskazała na nieprawidłowości w działaniach Ministra Gospodarki w zakresie uzgadniania międzynarodowych porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009-2010.

Aktualizacja: 02.07.2018 13:20 Publikacja: 02.07.2018 11:42

NIK ujawnia umowy gazowe w latach 2006-2011. Szereg nieprawidłowości

Foto: Fotorzepa, Piotr Kala

ula

Według NIK zarówno minister, jak i PGNiG nie wykorzystali w pełni możliwości negocjacyjnych, nie podejmując próby uzyskania w zamian za zgodę na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej równoważnych korzyści dla Polski.

Czytaj także: NIK negatywnie ocenił negocjacje gazowe PGNiG

W latach 2007-2012 stanowisko ministra gospodarki zajmował Waldemar Pawlak.

"Raport po kontroli zawierania umów gazowych, do tej pory niedostępny dla opinii publicznej z powodu wyłączenia w 2013 roku jawności tego dokumentu na wniosek kontrolowanych podmiotów, został opublikowany" - zaznacza we wstępie komunikatu NIK.

Negocjacje bez przygotowania merytorycznego

Działania ministra gospodarki dotyczące negocjowania w latach 2009-2010 umów z Rosją w sprawie dostaw gazu były prowadzone w znacznej części bez wymaganego umocowania w postaci zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej i bez przygotowania merytorycznego - wynika z raportu NIK. Raport wskazuje także na niewłaściwą współpracę ministerstwa i PGNiG, której efektem była nieskuteczność negocjacji.

Nik stwierdza też, że "negocjacje rządu polskiego z rosyjskim w latach 2009-2010 ws. dostaw gazu ziemnego były podjęte przez stronę polską bez przygotowania merytorycznego".

Poza tym Ministerstwo Gospodarki w 2008 roku zaniedbało działania legislacyjne przez co uległo opóźnieniu przygotowanie prawnych ram usprawniających realizację inwestycji (terminala LNG). Mimo to NIK pozytywnie ocenił realizacje inwestycji w terminal LNG.

Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”