Według wyników trzeciego kwartału rezerwa złota w Banku Rosji zmniejszyła się o 1,2 tony, wynika z danych World Gold Council (WGC). Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył, że rosyjski bank centralny pozbył się sztab o wadze 400 tys. uncji: na początku lipca w rosyjskich rezerwach złoto-walutowych było 73,94 mln uncji złota, a na początku października - 73,9 mln uncji.
Transakcje sprzedaży złotego kruszcu miały miejsce w lipcu (100 tys. uncji) i we wrześniu (300 tys. uncji). Rosyjskie złoto jest sprzedawane za granicę w jednym wypadku - przy niedoborze wpływów walutowych z eksportu ropy i gazu. To główne źródło dochodów budżetu Kremla. W tym roku wpływy z tytułu eksportu kopalin spadły do 16-letniego minimum.
Portal finanz.ru przypomina, że w kwietniu Bank Rosji ogłosił, że wstrzymuje skup złota do rezerw, a rząd rosyjski zaczął wydawać koncernom wydobywczym licencje eksportowe, otwierając drzwi dla eksportu całego wydobywanego w kraju złota.
Firmy natychmiast skorzystały z okazji. Według wyników drugiego kwartału za granicę sprzedano 87 ton metali szlachetnych, czyli prawie 9 razy więcej niż rok wcześniej (10 ton).
W III kwartale napływ walut obcych do Rosji ze sprzedaży ropy spadł o 51 proc., do 15,3 mld dol.; ze sprzedaży produktów ropopochodnych - o 45 proc., do 8,7 mld dol. Przychody z eksportu gazu spadły o 43 proc. do 4,6 mld dol.