Dwie ostatnie Polfy ciągle niesprzedane

Dwie ostatnie państwowe Polfy okazują się mniej atrakcyjne dla inwestorów, niż oczekiwałby ich właściciel

Publikacja: 06.12.2010 03:24

Kiedy na początku roku prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego Artur Woźniak i wiceminister skarbu Jan Bury podpisywali z prezesem Adamedu Maciejem Adamkiewiczem umowę sprzedaży większościowego pakietu akcji Polfy Pabianice, wydawało się, że z pozostałymi dwoma spółkami holdingu pójdzie równie gładko. Tymczasem rok się kończy, a ani Polfy Warszawa, ani Polfy Tarchomin nie udało się sprzedać. W dodatku pierwsze podejścia do prywatyzacji każdej z tych firm spaliły na panewce. Głównie z powodu zbyt niskich cen, jakie oferowali potencjalni inwestorzy.

Większe szanse na satysfakcjonującą holding zapłatę są w przypadku Polfy Warszawa, gdzie na cenę mają istotny wpływ atrakcyjne nieruchomości w centrum miasta. Tym bardziej że w piątek zainteresowani jej zakupem inwestorzy branżowi złożyli osiem ofert wstępnych (dwie firmy z Chin, trzy europejskie i trzy z Polski).

[wyimek]1 mld złotych na tyle szacowana była wartość trzech Polf tworzących PHF[/wyimek]

Jednak przy pierwszej próbie jej sprzedaży ani Adamed, ani Polpharma kontrolowana przez Jerzego Staraka nie zdecydowały się wyłożyć tyle, ile oczekiwałby państwowy właściciel i holding prowadzący prywatyzację. Resort skarbu nie może liczyć w tym roku na przychody z prywatyzacji drugiej Polfy (oficjalnej wyceny firm PHF nie podano, nieoficjalnie szacowano wartość wszystkich trzech na ok. 1 mld zł, z czego blisko połowa miałaby przypadać na Polfę Warszawa). Do końca grudnia inwestorzy zdążą zapewne tylko złożyć oferty wiążące.

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku Polfy Tarchomin, której prywatyzację PHF zaczął jako ostatnią. Na złożenie ostatecznej oferty nie zdecydowała się ani jedna duża firma. A propozycje dwóch średnich graczy – Polfarmeksu i firmy Lek-Am – były zbyt niskie.

– Obie oferty, które otrzymaliśmy, nie spełniły naszych oczekiwań, dlatego uznałem, że lepiej będzie powtórzyć przetarg – mówi prezes PHF Artur Woźniak.

Zgodnie z ostatnimi rządowymi planami Polfy miały znaleźć inwestorów już w 2009 r., a holding trafić do likwidacji w 2011 r.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych