Materiał powstał we współpracy z ORLEN

Spółka prowadzi działalność wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie. Posiada też stacje paliw na siedmiu rynkach europejskich – w Polsce (1929), Niemczech (607), Czechach (436), Austrii (267), na Słowacji (90), Węgrzech (78) i na Litwie (30). Jest również właścicielem 734 stacji alternatywnego tankowania, w tym 538 w Polsce, 142 w Czechach, 45 w Niemczech i 9 na Węgrzech. Orlen ma rafinerie w Polsce (Płock, Gdańsk), ale też na Litwie (Możejki) i w Czechach (Kralupy, Litvínov).

Transformacja w grupie dotyczyć będzie więc szerokiego wachlarza aktywów ulokowanych w różnych częściach globu. Zakres działalności jest bardzo szeroki, od poszukiwania i wydobycia, poprzez handel hurtowy paliwami, sprzedaż detaliczną, rafinerię, petrochemię, nawozy, po elektroenergetykę. Wszelkie projekty muszą być rozpatrywane nie jako pojedyncze przedsięwzięcia, lecz jako element szerszych, spójnych działań, które nawzajem się uzupełniają.

Zielona energia na potrzeby własne i dla rynków

Grupa stopniowo zazielenia swoje aktywa. Inwestuje w odnawialne źródła energii na terenie kraju. Ma w swoim portfelu farmy wiatrowe na lądzie, zbudowała elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce, Żurawicy, Ostrowie Wielkopolskim oraz w Płocku i realizuje kolejne projekty. Koncern inwestuje też w mikroinstalacje, które montowane są na stacjach paliw należących do firmy. Niezależnie od tego stawia wiatraki na Morzu Bałtyckim, które będą jednym z kluczowych elementów transformacji krajowej energetyki. Już w 2026 roku uruchomiona zostanie pierwsza farma, Baltic Power o mocy 1,2 GW, która jest w stanie zaspokoić 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając emisję CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Budowana wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power elektrownia wiatrowa na Bałtyku będzie pierwszą, ale nie ostatnią. Grupa Orlen posiada pięć kolejnych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, w pobliżu Świnoujścia, gdzie koncern buduje swój port instalacyjny dla instalacji offshore wind. Piąta lokalizacja położona jest przy Ławicy Słupskiej.

Aktywność w regionie

Orlen zamierza też inwestować w OZE poza Polską – nie wyklucza udziału w projektach

związanych z morską energetyką wiatrową na litewskich wodach terytorialnych. Planuje również uruchomienie pod koniec 2025 roku dużej elektrowni fotowoltaicznej na Litwie, która ma zaopatrzyć w zieloną energię rafinerię w Możejkach i tamtejsze budynki biurowe. Powstanie ona na obszarze 600 tysięcy metrów kwadratowych. Elektrownia umożliwi wyprodukowanie w ciągu roku ok. 45 GWh energii elektrycznej, wpisując się w proces transformacji grupy i zazieleniania należących do Orlenu aktywów.

Inwestycjom w OZE ma towarzyszyć budowa magazynów energii w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2035 roku ich moc ma wynieść 1,4 GW. Pomogą one w bilansowaniu produkcji energii z niestabilnych źródeł opartych na wietrze i słońcu.

Elementem transformacji jest też optymalizowanie procesów wewnątrz grupy – zmniejszanie zużycia paliw i energii czy wykorzystywanie wodoru odnawialnego do zmniejszenia śladu węglowego. Wszystko to prowadzić ma do ograniczania emisji, których intensywność w zakresie 1 (emisje bezpośrednie wynikające ze spalania paliw, procesów technologicznych wewnątrz firmy) ma spaść – zgodnie ze strategią – o 40 proc. do 2030 roku i o 55 proc. do 2035 roku.

Materiał powstał we współpracy z ORLEN