Panika w rosyjskim przemyśle. Chiny wstrzymały dostawy jednego komponentu

Rosyjskim zakładom przemysłowym grozi wstrzymanie produkcji i bankructwa, ponieważ straciły możliwość importu krytycznych surowców chemicznych, nawet z „zaprzyjaźnionych” krajów. Na rynku narasta panika. Dwadzieścia dużych firm napisało do Kremla z błaganiem o pomoc.

Publikacja: 26.08.2024 11:34

Panika w rosyjskim przemyśle. Chiny wstrzymały dostawy jednego komponentu

Foto: Reuters

Pismo dwudziestu największych przedstawicieli rosyjskiej branży motoryzacyjnej, firm budowlanych i producentów sprzętu AGD zostało skierowane do ministra przemysłu i handlu Rosji – dowiedziała się gazeta RBK. Chodzi o – wprowadzony czternastym pakietem sankcji UE – zakaz sprzedaży Rosjanom izocyjanianów (MDI). To związki niezbędne do produkcji m.in. pianek poliuretanowych, uszczelniaczy, podłóg samopoziomujących, rur, elementów lodówek, części samochodowych. Rosyjskie firmy w liście do Kremla przekonują, że gospodarka Rosji jest w 100 procentach uzależniona od importu MDI.

Odmowa sprzedaży Rosji MDI 

Dostawcy z USA, Europy i Japonii wstrzymali dostawy do Rosji, a teraz dołączyły do ​​nich Chiny. Największy producent MDI z Chin, Wanhua Chemical Group, ogłosił całkowite zaprzestanie eksportu do Rosji. Próba porozumienia z Arabią Saudyjską też się nie powiodła – saudyjski koncern Sadara Chemical nie potwierdził możliwości dostaw do Rosji.

„Ta decyzja była szokiem dla branży, ponieważ biorąc pod uwagę ograniczone zasoby uczestników rynku i ograniczony okres przydatności do wykorzystania MDI, utrzymanie takiego stanu przez kilka najbliższych miesięcy będzie wiązać się z ryzykiem wstrzymania produkcji i bankructw istniejących przedsiębiorstw” – napisali sygnatariusze listu.

Czytaj więcej

Zagranica nie chce metali i węgla od rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

Rosyjski rynek w panice

- Na rynku zaczęła się już panika – zauważa Aleksiej Gorochow, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia NAPPAN zrzeszającego producentów płyt budowlanych. Tworzenie zapasów MDI jest technicznie niemożliwe, ponieważ szybko się on rozkłada, a istniejące rezerwy wystarczą jedynie na dwa miesiące, zaś możliwość importu poprzez łańcuch pośredników w innych krajach lub przez fikcyjne spółki jest „bardzo ograniczona” – wyjaśnia ekspert.

- Szkody spowodowane brakiem tego komponentu będą ogromne – kontynuuje Gorochow. - W większości obszarów zastosowań nic go nie zastąpi. A to są miejsca pracy, to są ludzie, którzy powinni otrzymywać płace, ale wobec braku kluczowego komponentu przedsiębiorstwa nie będą w stanie ich zapewnić - alarmuje.

- Bez MDI nie da się wyprodukować pianki, z której wykonana jest izolacja termiczna, ucierpią na tym nie tylko firmy budowlane, ale także np. producenci lodówek – ostrzega Anton Guskow, oficjalny przedstawiciel RATEK (stowarzyszenia firm handlowych i producentów domowego sprzętu elektrycznego i komputerowego).

Rosjanie woleli importować MDI, zostali z niczym

- My MDI nie produkujemy, a jeśli są w Rosji produkowane, to w małych ilościach i o jakości nieodpowiedniej dla sprzętu gospodarstwa domowego – przyznaje Guskow. Uruchomienie własnej produkcji MDI zostało uwzględnione w kremlowskim programie rozwoju przemysłu już w 2014 roku, ale przez 10 lat nie zbudowano ani jednego pełnoprawnego zakładu. Rosyjskim firmom wygodniej, szybciej i taniej było kupować za granicą sprawdzone i dobrej jakości MDI.

Przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych w piśmie proszą Kreml o pilne rozwiązanie problemu „na wszystkich poziomach interakcji” z Chinami, a także o pomoc w osiągnięciu porozumienia z Arabią Saudyjską - zauważa gazeta RBK.  Biznes wskazuje na potrzebę pilnego rozwiązania problemów także z obsługą płatności za MDI w chińskich bankach. Te ostatnie przestały obsługiwać transakcje z rosyjskimi firmami.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas