Rosyjscy oligarchowie stracili ukraińskiego operatora komórkowego

Ukraińskie władze chcą znacjonalizować Kievstar – największego operatora komórkowego kraju. Firma należy do grupy, w której 48 proc. akcji mają rosyjscy oligarchowie. Ich udziały zajął sąd. Niedawno do rady dyrektorów wszedł były szef CIA.

Publikacja: 21.11.2023 16:23

Ukraińskie władze chcą znacjonalizować Kievstar

Ukraińskie władze chcą znacjonalizować Kievstar

Foto: Bloomberg

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że operator Kievstar może zostać znacjonalizowany. „Odpowiednie służby badają obecnie sytuację prawną. Uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo nałożenia sankcji, a następnie konfiskaty tej firmy” – stwierdził Rościsław Szurma, zastępca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy w wywiadzie dla „Ekonomicznej Prawdy”.

Czytaj więcej

Połączenia komórkowe Polska-Ukraina. Trwają obniżki cen

Kievstar to ukraińska firma telekomunikacyjna założona w 1994 roku. Jest największym operatorem komórkowym, a także jednym z największych dostawców szerokopasmowego Internetu na Ukrainie. Spółka posiada także największą infrastrukturę komunikacyjną w tym kraju – prawie 40 tys. stacji bazowych. Kievstar jest częścią międzynarodowej grupy Veon, której 47,9 proc. udziałów należy do firmy LetterOne. Założycielami LetterOne są rosyjscy bogacze objęci sankcjami: Michaił Friedman, Herman Chan i Aleksiej Kuzmiczew. Dwaj ostatni opuścili grono współwłaścicieli w maju ubiegłego roku. Mało kto jednak wierzy, że wypuścili z rąk swoje udziały.

Majątek już aresztowany

Tydzień temu do zarządu Kievstar dołączył Mike Pompeo – były dyrektor CIA i były sekretarz stanu USA. Pompeo będzie niezależnym dyrektorem niewykonawczym jako partner w firmie doradczej i inwestycyjnej Impact Investments. Jest to „nowo utworzona amerykańska firma doradcza i inwestycyjna, która świadczy usługi w zakresie strategii i finansów, zaangażowana w rozwój długoterminowych partnerstw z wiodącymi na świecie firmami z wielu branż i krajów” – stwierdził Veon w komunikacie cytowanym przez gazetę RBK.

Czytaj więcej

Rosja na razie jednak nie skonfiskuje majątków zachodnich firm

Na początku października ukraiński sąd aresztował cały ukraiński majątek Fridmana i jego wspólników o wartości ponad 17 miliardów hrywien (1,88 mld zł), w tym akcje Kievstar i innego operatora telekomunikacyjnego – Lifecell.

Na początku października Kommersant dowiedział się, że Veon uzgodnił ostateczne warunki opuszczenia Rosji, na mocy których należący do Veon rosyjski operator VimpelCom (świadczący usługi pod marką Beeline, jako jeden z trzech największych operatorów komórkowych Rosji) zostanie sprzedany wyższej kadrze zarządzającej.

Warunki umowy przewidują wykup euroobligacji Veon przez VimpelCom za kwotę o równowartości 130 miliardów rubli.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym