– Biznes i społeczeństwo obywatelskie zapisały najpiękniejszy fragment historii tego uchodźczego dramatu. To oni stawili się na granicy, pokazując zdecydowanie, upór i talent w oddolnej organizacji, która zadziwiła świat – podkreśla Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, komentując przygotowany przez UN GCNP raport „United Business for Ukraine”. Raport, zaprezentowany we wrześniu 2022 r., podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, podsumowuje wyniki badania UN GCNP, które latem ub. roku objęło prawie 500 firm w Polsce, krajowych i zagranicznych.
Doraźnie i planowo
Aż 97 proc. uczestników badania włączyło się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. – Z ich odpowiedzi wynika, że w ciągu pierwszego półrocza od wybuchu wojny wartość ich pomocy (zarówno pieniężnej, jak i rzeczowej) wyniosła ok. 1,5 mld zł – dodaje Kamil Wyszkowski.
W tym czasie przedsiębiorcy nastawiali się przede wszystkim na wsparcie przybywających do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy, zapewniając im żywność, ubrania, leki, środki higieny, dach nad głową, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Na przełomie lipca i sierpnia, gdy realizowano badanie UN GCNP, prawie dziewięciu na dziesięciu jego uczestników nadal pomagało poszkodowanym w wojnie w Ukrainie, choć często już w innej formie niż doraźne wsparcie rzeczowe czy logistyczne.
Zaangażowanie biznesu pokazał również grudniowy barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej „CSR w praktyce”. Według niego 84 proc. firm w Polsce włączyło się we wsparcie uchodźców lub mieszkańców Ukrainy, a pod koniec zeszłego roku 55 proc. nadal prowadziło jakieś działania pomocowe, np. zapewniając uchodźcom miejsca pracy. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już prawie 900 tys. uchodźców podjęło pracę na uproszczonych zasadach, wprowadzonych po wybuchu wojny.
O zmianie form wsparcia dla Ukrainy mówi też szef UN Global Compact Network Poland, które od pierwszych dni wojny włączyło się w działania pomocowe. Początkowo było to bezpośrednie wsparcie uchodźców, a obecnie, w ramach programu United Business for Ukraine, prowadzone są projekty wsparcia długoterminowego, w tym projekty edukacyjno-integracyjne dla dzieci z Ukrainy czy wsparcie w zakresie pomocy psychologicznej dla osób z traumą wojenną.