Biznes ostro protestuje w sprawie zatrzymania Rafała Baniaka

Z obawą obserwujemy nadużywanie środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych – pisze Polska Rada Biznesu.

Publikacja: 01.02.2023 16:11

Rafał Baniak

Rafał Baniak

Foto: PAP/Marcin Obara

Za zatrzymanym właśnie Rafałem Baniakiem, byłym wiceministrem gospodarki, a ostatnio prezesem Pracodawców RP, ujęły się organizacje biznesu.

- Istnieje poważna wątpliwość, na ile takie działania służą dobru śledztwa, a na ile są wymierzone przeciwko konkretnym osobom, które reprezentują środowiska krytykujące władzę – pisze Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Przypomniał przy tym, że policja powinna podejmować decyzje na podstawie solidnych przesłanek i „nie rujnować życia zatrzymanych” przed wyrokiem sądu. Szef PRB zaapelował o umiar w stosowaniu środków naruszających godność osób objętych postępowaniem i podkreślił, że oczekuje respektowania zasad obowiązujących w społeczeństwach demokratycznych.

Czytaj więcej

CBA zatrzymało Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP

Oczywiście, w obronie Rafała Baniaka stanęła także organizacja, której był ostatnio prezesem, czyli Pracodawcy RP. Oni także protestowali przeciwko nadużywaniu zatrzymań bez uzasadnienia. – Nie przesądzając o winie Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP, chcemy podkreślić, że sam Rafał Baniak był i jest do dyspozycji organów ścigania – pisze Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady PRP. Podkreśla, że Baniak nie uchylał się od udziału w czynnościach sądu czy prokuratury. „Stawiłby się na każde wezwanie organów ścigania” – podkreśla Makowiecka-Gaza i dodaje, że sposób działania organów ścigania w tej sprawie narusza godność osoby objętej postępowaniem i jest zbyt radykalny.

- Rafał Baniak uważa się za osobę niewinną i nie ma nic do ukrycia — napisał w wydanym oświadczeniu jego adwokat, po tym, gdy ten były wiceminister gospodarki (2007-2011) oraz skarbu (2011 – 2015), został w środę rano zatrzymany przez CBA na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Szef Pracodawców RP oraz trzej inni przedsiębiorcy mają usłyszeć zarzuty o charakterze korupcyjnym. Potwierdza to tweet Stanisława Żaryna, który dodał, że zatrzymano jeszcze 3 inne osoby i trwają przeszukania w urzędzie m.st. Warszawy oraz… MPO.

Jak poinformował adwokat, po zakończeniu czynności prowadzonych przez prokuraturę, Rafał Baniak odniesie się do treści stawianych mu zarzutów.

Czytaj więcej

Rafał Baniak: Gra o najwyższą stawkę

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy przypadek w ostatnich nawet nie latach, a miesiącach, gdy organizacje zrzeszające przedsiębiorców muszą bronić swoich prezesów przed nie do końca uzasadnionymi zatrzymaniami. We wrześniu 2022 r. polskim biznesem wstrząsnęła wiadomość o zatrzymaniu przez CBA Macieja Wituckiego, prezesa Konfederacji Lewiatan, dokładnie w dniu, w którym miał otwierać organizowaną przez Lewiatana konferencję EFNI w Sopocie. Szybko wyszedł na wolność, bo sąd nie zgodził się na aresztowanie, a organizacja również podkreślała, że niezależnie od powodów, nie było podstaw do zatrzymania Wituckiego w takiej formie, w jakiej to nastąpiło, czyli w nocy w hotelu w Gdańsku, by następnie przewieźć go do Wrocławia. Zwłaszcza, że zatrzymanie dotyczyło sprawy toczącej się od wielu lat, w której Witucki już wiele razy składał wyjaśnienia i był do dyspozycji prokuratury.

Biznes
Donald Trump walczy z botami używanymi do zawyżania cen biletów na koncerty
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
ORŁY ESG „RZECZPOSPOLITEJ”
Rzeczpospolita po raz trzeci przyzna Orły ESG
Biznes
Będzie 17. pakiet sankcji. Sześć krajów, w tym Polska, chce jednak czegoś więcej
Biznes
Brak porozumienia z Amerykanami, co z pierwszą elektrownia jądrową?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
11 bit studios: jak było z P8 i co z tego wynika
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście