Aktualizacja: 19.02.2025 21:25 Publikacja: 11.01.2023 11:05
Foto: Adobe Stock
Tegoroczne ferie zimowe rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek, 16 stycznia. Jako pierwsi wolne dwa tygodnie będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Wypoczywać będą do 29 stycznia.
Od 23 stycznia do 5 lutego trwać będą ferie dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Tydzień po nich (30 stycznia) na zimowy wypoczynek udadzą się uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ich ferie potrwają do 12 lutego.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Wybrzeże zanotowało największy ubytek turystów. Zyskała Małopolska.
Druga edycja bonu turystycznego nie jest przesądzona, ale jeśli program byłby przedłużony, to „nie będzie to tak szeroka forma wsparcia, jak ta interwencyjna, związana jest z ograniczeniami covidowymi” - poinformował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Rząd rozważa wprowadzenie nowej wersji bonu turystycznego. Nieoficjalnie mówi się, że mógłby on zostać rozszerzony np. o osoby starsze. Decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły.
Nowi opiekunowie prawni dzieci, którzy nabyli uprawnienie do świadczenia wychowawczego po 31 grudnia 2021 r., nie mają prawa do bonu turystycznego, chociaż urodziły się one w okresie uprawniającym je do bonu.
Decyzją Sejmu ważność bonu turystycznego została przedłużona do końca marca 2023 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców z branży turystycznej i rozrywkowej.
Na liście miejsc, do których wpłynęło najwięcej pieniędzy z rządowego programu wsparcia branży, królują parki rozrywki. – Polacy chcą emocji, a nie tylko wypoczynku – tłumaczą eksperci.
Na liście miejsc, w których do tej pory Polacy najczęściej płacili bonami turystycznymi, króluje park rozrywki Energylandia w Zatorze. W zestawieniu stworzonym na podstawie danych spływających do ZUS-u znaleźć można jednak o wiele więcej tego rodzaju obiektów.
Branża turystyczna może liczyć jeszcze na miliard złotych zysku - tyle zostało do wypłaty z wprowadzonego w 2020 roku bonu turystycznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas