19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 11:32 Publikacja: 16.09.2022 18:20
Energylandia
Foto: Adobe Stock
Od chwili wejścia w życie programu Polski Bon Turystyczny, tj. od lipca 2020 r. do 12 września br., w Energylandii dokonano płatności bonami na kwotę ponad 116 ml zł. To czyni z obiektu działającego w miejscowości Zator (woj. małopolskie) absolutnego rekordzistę, jeśli chodzi o miejsca, w których rodziny z dziećmi uprawnione do otrzymywania bonów najchętniej je wykorzystywały.
Na drugim miejscu tej listy, z kwotą 28,6 mln pojawia się firma DLF Invest, właściciel Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Działający na terenie woj. świętokrzyskiego kompleks znany jest przede wszystkim z parku dinozaurów, który otwarto w 2004 r. Od tamtej pory w Bałtowie sukcesywnie pojawiały się kolejne atrakcje (park rozrywki, zwierzyniec bałtowski, prehistoryczne oceanarium). Zdecydowana większość z nich nastawiona jest na przyciągnięcie rodzin z dziećmi.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Wybrzeże zanotowało największy ubytek turystów. Zyskała Małopolska.
Druga edycja bonu turystycznego nie jest przesądzona, ale jeśli program byłby przedłużony, to „nie będzie to tak szeroka forma wsparcia, jak ta interwencyjna, związana jest z ograniczeniami covidowymi” - poinformował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Rząd rozważa wprowadzenie nowej wersji bonu turystycznego. Nieoficjalnie mówi się, że mógłby on zostać rozszerzony np. o osoby starsze. Decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły.
Nowi opiekunowie prawni dzieci, którzy nabyli uprawnienie do świadczenia wychowawczego po 31 grudnia 2021 r., nie mają prawa do bonu turystycznego, chociaż urodziły się one w okresie uprawniającym je do bonu.
Za kilka dni rozpoczyna się w Polsce pierwsza tura ferii zimowych. To jedna z ostatnich okazji na wykorzystanie bonów turystycznych, które z końcem marca 2023 r. tracą ważność.
Decyzją Sejmu ważność bonu turystycznego została przedłużona do końca marca 2023 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców z branży turystycznej i rozrywkowej.
Na liście miejsc, do których wpłynęło najwięcej pieniędzy z rządowego programu wsparcia branży, królują parki rozrywki. – Polacy chcą emocji, a nie tylko wypoczynku – tłumaczą eksperci.
Branża turystyczna może liczyć jeszcze na miliard złotych zysku - tyle zostało do wypłaty z wprowadzonego w 2020 roku bonu turystycznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas