Aktualizacja: 21.02.2025 11:02 Publikacja: 16.09.2022 18:20
Energylandia
Foto: Adobe Stock
Od chwili wejścia w życie programu Polski Bon Turystyczny, tj. od lipca 2020 r. do 12 września br., w Energylandii dokonano płatności bonami na kwotę ponad 116 ml zł. To czyni z obiektu działającego w miejscowości Zator (woj. małopolskie) absolutnego rekordzistę, jeśli chodzi o miejsca, w których rodziny z dziećmi uprawnione do otrzymywania bonów najchętniej je wykorzystywały.
Na drugim miejscu tej listy, z kwotą 28,6 mln pojawia się firma DLF Invest, właściciel Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Działający na terenie woj. świętokrzyskiego kompleks znany jest przede wszystkim z parku dinozaurów, który otwarto w 2004 r. Od tamtej pory w Bałtowie sukcesywnie pojawiały się kolejne atrakcje (park rozrywki, zwierzyniec bałtowski, prehistoryczne oceanarium). Zdecydowana większość z nich nastawiona jest na przyciągnięcie rodzin z dziećmi.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w Białowieży z przedsiębiorcami, których biznesy ucierpiały w wyniku wprowadzenia na części wschodniej granicy Polski z Białorusią strefy zamkniętej - sytuacja wystraszyła turystów, spadły rezerwacje.
W zeszłym roku Grecję pustoszyły pożary i powodzie. Teraz rząd chce wesprzeć najbardziej poszkodowane regiony, pobudzając w nich turystykę - dołoży Grekom od 100 do 200 euro do wakacji w Tesalii i Ewros.
Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, pytany był dzisiaj w porannym programie Polsat News o ewentualny powrót bonu turystycznego. Stwierdził, że nie ma powodu, by do tego instrumentu wsparcia branży turystycznej i rodzin wracać.
Wybrzeże zanotowało największy ubytek turystów. Zyskała Małopolska.
Druga edycja bonu turystycznego nie jest przesądzona, ale jeśli program byłby przedłużony, to „nie będzie to tak szeroka forma wsparcia, jak ta interwencyjna, związana jest z ograniczeniami covidowymi” - poinformował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Rząd rozważa wprowadzenie nowej wersji bonu turystycznego. Nieoficjalnie mówi się, że mógłby on zostać rozszerzony np. o osoby starsze. Decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły.
– Nie ma najmniejszych przesłanek, by bon turystyczny oceniać negatywnie. To prosty i skuteczny instrument socjalny, który zasilał gospodarkę punktowo – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.
Jeszcze tylko dziś do północy można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym za nocleg lub wyjazd dziecka. To także ostateczny termin na przyjęcie płatności przez przedsiębiorców turystycznych – przypomina Polska Organizacja Turystyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas