Jakub Swadźba to – jak pisze redakcja magazynu „Forbes” - zwycięzca całkiem nieoczywisty. „Przedsiębiorca, który unika spektakularnych posunięć, pozycję Diagnostyki buduje długofalowo i systematycznie. Inwestuje nie tylko w laboratoria, ale także w nowe obszary, jak testy genetyczne”.
„Z ignorowanych kiedyś odpadów, staramy się odzyskać, co tylko można” – to początek uzasadnienia miejsca drugiego. Z tego właśnie swój biznes uczynił Elemental Holding, założony przez Pawła Jarskiego i kapitałowo wsparty przez Przemysława Krycha oraz jego fundusz Cornerstone Partners. Specjalnością spółki są zużyte katalizatory samochodowe, sprzęt elektroniczny i obwody drukowane, z których przede wszystkim wydobywa ona metale szlachetne.
Na trzecim miejscu znalazła się kolejna firma z branży medycznej. Piotr Garstecki, chemik zajmujący się tzw. mikroprzepływami, habilitację w PAN zrobił jako 32-latek. W założonej przez siebie firmie Scope Fluidics tworzy innowacyjne urządzenia diagnostyczne, z których pierwsze zostało już sprzedane w USA za 170 mln dolarów.
Na 16. miejscu rankingu „Liderzy Biznesu” magazynu „Forbes” znalazł się Grzegorz Hajdarowicz, główny inwestor i Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media SA.
W połowie grudnia 2021 r. KCI S.A. i Pluralis B.V., strategiczny inwestor medialny z siedzibą w Amsterdamie zawarły umowę, na mocy której Pluralis B.V. kupił 40 proc. udziałów w Gremi Media S.A., wydawcy m.in. Rzeczpospolitej i Parkietu. Sfinalizowanie umowy i przejęcie udziałów przez międzynarodowy holding medialny Pluralis B.V. otworzyło mediom Gremi S.A. dostęp do nowoczesnych technologii podnosząc ich atrakcyjność i konkurencyjność na polskim rynku medialnym.