Turecki hit eksportowy. Popyt na bayraktary zapewni produkcję na 3 lata

Turecki Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, producent najsłynniejszych dzisiaj dronów na świecie, zwiększył wydajność do 20 maszyn miesięcznie. Bayraktary stały się przebojem w tureckim eksporcie i zasadniczo zmieniły sytuację na ukraińskim froncie.

Publikacja: 15.08.2022 15:36

Turecki hit eksportowy. Popyt na bayraktary zapewni produkcję na 3 lata

Foto: Армia Inform, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

— W tej chwili drony TB2 i Akinci są w stałej produkcji i nie narzekamy na brak zamówień. A bayraktary TB2 sprzedajemy już do 22 krajów — mówił Haluk Bayraktar, właściciel i prezes firmy w wywiadzie dla ukraińskiego portalu prowadzonego przez fundację Come Back Alive.

Nie ukrywał jednocześnie, że także prowadzony przez Baykar Makina projekt nazwany Bayraktar Kizilelma zakłada dalsze zwiększenie produkcji. Powiedział również, że chce to osiągnąć inwestując i produkując w Ukrainie. Na początku miałby być to montaż TB2 i Akinci, ale także bezzałogowych samolotów Kizilelma. — Dla nas Ukraina jest partnerem strategicznym. Dlatego chcemy w tym kraju mieć bazę produkcyjną. Budowa zakładu już ruszyła, a chcemy tam jeszcze umieścić nasze centrum badań i rozwoju — tłumaczył Haluk Bayraktar.

Takie wsparcie Ukraińców ze strony tureckiej budzi ogromny podziw na rynkach międzynarodowych. Ale smaczku dodaje tutaj fakt, że Haluk Bayraktar jest bratem Selcuka Bayraktara, zięcia tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Czytaj więcej

Pieskow ostrzega: Zdemilitaryzujemy fabrykę bayraktarów na Ukrainie

Turcja robi wszystko, aby pokazać, że w konflikcie rosyjsko-ukraińskim nie stoi po żadnej ze stron. Organizowała rozmowy i mediacje między Ukraińcami i Rosjanami, współpracuje z Organizacją Narodów Zjednoczonych przy transportach ukraińskiego zboża. Zresztą, to prezydent Erdogan, który kilkakrotnie podkreślił, że jest przyjacielem Władimira Putina, właśnie odegrał kluczową rolę w osiągnięciu porozumienia w sprawie bezpiecznych transportów ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

Z drugiej strony wojna bardzo pomaga tureckiej gospodarce, która od kilku lat boryka się z hiperinflacją. Turecki eksport do Rosji w I półroczu był najwyższy od 8 lat, a jego wartość sięgnęła 2,9 mld dol. I wśród wysyłanych towarów nie było bayraktarów. Ale już Turkish Airlines dobrze zarabiają na lotach do Rosji.

Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS promował je mocno natomiast podczas oficjalnej wizyty tureckiego prezydenta w Azerbejdżanie w maju 2022. Nad Baku, gdzie trwały rozmowy azerbejdżańsko-tureckie na najwyższym szczeblu nieustannie latały bayraktary, budząc wielkie zainteresowanie.

Jak poinformował ostatnio ukraiński minister obrony, Oleksii Reznikow, walcząca z Rosjanami armia otrzymała już 50 takich maszyn. Potem doszła do nich jeszcze jedna, na którą złożyli się polscy przyjaciele Ukrainy. Ale turecki producent nie przyjął za nią pieniędzy. Równowartość ok. 5 mln dolarów Haluk Bayraktar przekazał ukraińskim organizacjom charytatywnym.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas