Aktualizacja: 23.02.2022 21:00 Publikacja: 23.02.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
Polska systematycznie umacnia swoją pozycję w branży AGD nie tylko w Europie. Z danych branżowej organizacji APPLiA Polska, które „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że nasz udział w wartościowej produkcji AGD w UE wynosi 30 proc., 1 pkt proc. więcej niż Niemiec. W ujęciu ilościowym przewaga polskich zakładów jest zdecydowanie wyższa – 40 proc. w stosunku do 16 proc.
Dodatkowo, z danych organizacji wynika, ze Polska jest także drugim eksporterem AGD na świecie, ustępując jedynie Chinom.
Spółka kontrolowana przez francuski rząd łamie polskie prawo i naraża polski Skarb Państwa na wielkie straty podatkowe – ostrzega Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Szarą Strefą Gier i Zakładów Wzajemnych „Graj Legalnie”.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Wioska na włoskiej Sardynii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. Po wyborach prezydenckich w USA stawia na Amerykanów rozczarowanych wynikiem głosowania. Domy można kupić już za 1 euro.
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie od dziś wiadomo, że aby osiągnąć sukces w biznesie, należy nieustannie podążać za najnowszymi trendami. Wymaga to przede wszystkim cennej wiedzy, ale także umiejętności dostosowania się do dynamicznie zmieniających się warunków. Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przez Koło Naukowe Analiz Strategicznych w dniach 25-27 listopada.
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Jest piątek, 25 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze.
Po trzech kwartałach produkcja AGD jest wyższa r./r. o 4 proc., choć w samym trzecim kwartale wzrost wyniósł już 7,5 proc. To cieszy, choć branża cofnęła się pod względem skali do 2015 r.
Koncern, do którego należą teraz zakłady wcześniej należące do amerykańskiego Whirlpoola, zapowiedział zamknięcie fabryk kuchni, suszarek i komponentów w Łodzi oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W sumie pracę straci 1,8 tys. osób.
Koncern ma znakomitą finansową passę i zwiększa wydatki na badania i rozwój. Jednak w Wielkiej Brytanii, która miała być centrum B+R Dysona, pracownicy będą musieli szukać nowego zajęcia, bo koncern chce być „przedsiębiorczy i elastyczny”.
Bruksela szykuje regulacje, by zmusić do naprawiania sprzętu, zamiast wyrzucania go po pierwszej usterce, ale będzie problem, kto ma to robić. W ostatnich 14 latach liczba serwisów zmalała w Polsce o ponad 10 proc., do 16,4 tys.
Vorwerk, producent sprzętu kuchennego Thermomix, miał w 2023 roku m.in. z jego sprzedaży 3,2 mld euro przychodów. Na tym działalność firmy się nie kończy, dział ze sprzętem sprzątającym urósł rok do roku o 7,1 proc.
Amerykański koncern produkujący sprzęt AGD zlikwiduje następny tysiąc etatów. Firmę czekają kolejne zmiany zwłaszcza w Europie, po połączeniu sił z tureckim Beko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas