Oto całkiem nowy świat: inteligentny robot występuje przed premierem

Sztuczna inteligencja, fintech, wsparcie dla startupów – o tym dyskutują uczestnicy tegorocznej konferencji Impact w Krakowie.

Publikacja: 13.06.2018 21:00

<Robot Sophia trafił na Impact do Krakowa z Hongkongu

<Robot Sophia trafił na Impact do Krakowa z Hongkongu

Foto: materiały prasowe

– Tegoroczny Impact jest dla mnie wstępem i inspiracją do stworzenia Narodowej Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Prace rozpoczną się jesienią – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin w czasie trzeciej edycji konferencji Impact w Krakowie.

Impact, nazwany wczoraj przez niego „najważniejszym miejscem dyskusji o innowacjach w tej części Europy”, to konferencja skupiająca przedsiębiorców, startupowców, liderów technologii, naukowców i przedstawicieli administracji. W tym roku występuje tu ponad 250 prelegentów z całego świata, mówią m.in. o przemyśle 4.0, fintechu, sieci 5G, biotechnologii, transporcie i e-commerce.

– Przed polskimi twórcami, naukowcami i przedsiębiorcami wspaniały czas. Kiedyś polski geniusz musiał emigrować, jak Mieczysław Bekker czy Jacek Trzmiel, a dziś może rozwijać się w Polsce – oceniał premier Mateusz Morawiecki. – Dwa lata temu obiecaliśmy stworzenie ekosystemu dla startupów, dziś przez podpisanie umowy Polskiego Funduszu Rozwoju z Tauronem oraz dzięki akceleratorom Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dzieje się to na naszych oczach.

Chodzi o fundusz typu corporate venture capital pod nazwą EEC Magenta, powołany wczoraj przez Tauron, PFR i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To pierwszy taki projekt na rynku, tworzony przez zespół zarządzający z Dolny Krzemowej.  Zespół ten będzie inwestował na zasadach rynkowych.

Jednak to nie premier Morawiecki czy wicepremier Gowin otwierali konferencję. Na scenie jako pierwsza pojawiła się Sophia, humanoidalny robot z Hongkongu obdarzony sztuczną inteligencją, który otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. I to Sophia była wczoraj gwiazdą social mediów.

Jak stwierdził wicepremier Gowin, stoimy przed rewolucją cywilizacyjną, z której wyłoni się „całkiem nowy świat”. – Wyobraźnię i lęki wielu ludzi rozpaliła wiadomość, że do 2030 r. roboty przejmą nawet 800 mln miejsc pracy. Każda rewolucja gospodarcza wywołuje lęk, ale poprzednie doprowadziły do spektakularnych sukcesów. Inwestowanie w sztuczną inteligencję musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą maszyn – mówił Gowin. – Jesienią w gronie technologicznych liderów postaramy się wypracować założenia strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Jak mówił prezydent Francji Emmanuel Macron, w kwestii AI to zwycięzca zgarnia wszystko.

Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. dra Noah Raforda z Dubai Future Foundation. Mówił o tym, że każdy nowy budynek w Dubaju będzie drukowany w 25 proc. w technologii 3D. Z kolei 23-letnia Tiera Fletcher z Boeinga opowiadała emocjonalną historię o swojej drodze z małego miasteczka w Atlancie do firmy, gdzie dziś jako inżynier pracuje nad rakietą, która ma lecieć na Marsa.

W ramach Impactu odbywają się też warsztaty i wydarzenia towarzyszące, np. sesja promująca najlepsze europejskie startupy (StartUp4export) czy spotkania ludzi nauki, biznesu i administracji (Impact link).

Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”