Majątki bogaczy spadły po raz pierwszy od 7 lat

Majątki osób zaliczanych do grupy bardzo bogatych spadły w 2018 r. na świecie o 3 proc. To pierwszy taki spadek od 2011 r. - wynika z danych firmy Capgemini.

Aktualizacja: 09.07.2019 13:40 Publikacja: 09.07.2019 13:25

Majątki bogaczy spadły po raz pierwszy od 7 lat

Foto: Adobe Stock

Liczba osób zaliczanych do kategorii bardzo bogatych zmniejszyła się o 100 tys., do 18 mln. Ich łączne majątki sięgały w 2018 r. 68,1 bln USD, czyli były podobne do PKB całego świata.

Capgemini za bardzo bogatego uznaje człowieka, który posiada aktywa inwestycyjne warte co najmniej 1 mln USD. Do tych aktywów nie są zaliczne domy ani dobra konsumenckie, takie jak samochody. Z danych Capgemini wynika, że spośród około 18 mln ludzi bardzo bogatych z całego świata, ponad 5 mln mieszka w USA, ponad 3 mln w Japonii, a po ponad 1 mln w Niemczech i w Chinach.

Czytaj także: Rekordowy rozwód miliarderów Jeffa Bezosa i MacKenzie Bezos 

Spadek majątków w największym stopniu dotknął w zeszłym roku chińskich bogaczy. Zmniejszyły się one łącznie o ponad 500 mld USD, co odpowiadało za 25 proc. spadku wartości majątków ludzi bardzo bogatych z całego świata. Cały region Azji i Pacyfiku odpowiadał za 50 proc. spadku majątków globalnych bogaczy, a Europa za 24 proc. Majątki superbogaczy w Ameryce Północnej zmniejszyły się w tym czasie o około 200 mld USD. Jedynym regionem, w którym wzrosły był Bliski Wschód, gdzie zwiększyły się o około 100 mld USD.

Spośród osób zaliczanych przez Capgemini do grona bardzo bogatych, 16,2 mln stanowią ludzie posiadający aktywa inwestycyjne warte od 1 mln USD do 5 mln USD, dalsze 1,6 mln to osoby z aktywami inwestycyjnymi wartymi od 5 mln USD do 30 mln, a 168 tys. to ludzie ultrabogaci, czyli posiadający więcej niż 30 mln USD aktywów inwestycyjnych. Ta ostatnia kategoria doświadczyła w 2018 r. największego spadku aktywów. Liczba osób ultrabogatych zmniejszyła się w zeszłym roku o 3,9 proc., a ich majątki spadły o 6,3 proc.

Jaka była przyczyna zmniejszania się majątków milionerów? 2018 r. był raczej kiepski dla globalnych rynków akcji. Obawy o kondycję światowej gospodarki, strach przed wojnami handlowymi i niepokój związany z podwyżkami stóp procentowych, psuły nastroje na giełdach. Mocno odczuł to m.in. chiński rynek akcji. Indeks Shanghai Composite stracił w 2018 r. blisko 25 proc. „Globalne rynki akcji rozpoczęły 2018 r. w mocny sposób, ale w dalszej części roku ruch zwyżkowy słabł, a rok kończył się kiepsko. Głównie z powodu rosnących stóp procentowych oraz niepokoju związanego ze światowym handlem” - piszą analitycy Capgemini. Poprawa nastrojów na globalnych giełdach widoczna w ostatnich miesiącach, jeśli utrzyma się w dalszej części roku, może więc doprowadzić do wzrostu majątków milionerów.

Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne