W Oslo odbyła się konferencja "Polish Community in Norway. Opportunities and Challenges" zorganizowana przez Ambasadę RP w Królestwie Norwegii i Departament Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskich i norweskich środowisk biznesowych. Mówili o tym, jak prowadzi się biznes w Skandynawii. Coraz więcej firm nad fiordami zakładają Polacy, którzy w Norwegii i na Islandii stanowią najliczniejszą grupę wśród mniejszości narodowych.
Przełamać nieufność
W Norwegii działa już co najmniej kilka tysięcy przedsiębiorstw założonych przez Polaków oraz filii polskich spółek. Dokładne dane nie są znane, bowiem ani Norweski Urząd Statystyczny SSB ani Bronnoysundregisterene, czyli Norweski Rejestr Podmiotów Gospodarczych, nie prowadzą statystyk z uwzględnieniem narodowości założyciela, ale jest to liczba, która da się oszacować.
Aleksandra F. Eriksen, prezes zarządu firmy consultingowej Polish Connection, która w Norwegii doradza polskim przedsiębiorcom, ocenia, że z pomocą jej konsultantów założono już ponad 4000 firm. A wielu Polaków zakłada też firmy osobowe samodzielnie, bo dla osób znających język norweski nie jest to procedura skomplikowana. Od Oslo po Kirkenes można więc korzystać z usług polskich budowlańców, stolarzy, malarzy, elektryków i glazurników, ale także fryzjerów, lekarzy, dentystów, artystów, fotografików, księgowych, psychologów , tłumaczy i wielu innych.
Nad fiordami działają zarówno polskie firmy jednoosobowe, jak i giganty takie jak np. obecne na konferencji PGNiG, które na norweskim szelfie kontynentalnym wydobywa ropę i gaz.
Jedną z firm, które dziś z sukcesem działa w Norwegii, jest Torpol Norge - oddział Torpol SA, przedsiębiorstwa specjalizującego się w budowaniu obiektów komunikacyjnych takich jak torowiska i stacje kolejowe. W ostatnich latach udało się jej uzyskać kontrakty warte miliony koron, w tym na renowację jednej z głównych ulic w Oslo. W ocenie dyrektora generalnego, Macieja Krupy, ten, komu uda się przełamać pierwszą nieufność miejscowych i nauczyć prowadzenia dokumentacji w języku norweskim, ma na tym rynku bardzo duże możliwości.