Aktualizacja: 21.11.2024 13:11 Publikacja: 06.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano nowelę ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Projekt ma być gotowy pod koniec 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócenia na stałe możliwości zdalnego świadczenia pomocy – drogą telefoniczną, za pomocą komunikatorów, internetu.
To szukający pomocy ma decydować, z jakiej formy chce skorzystać, i zapisując się na poradę, dokonać wyboru sposobu udzielenia porady. Zniesiony ma być obowiązek składania oświadczeń: o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy przez osoby uprawnione, a dla prowadzących działalność o niezatrudnianiu pracowników w ciągu ostatniego roku.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Grupa ok. 40 adwokatów zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o uchylenie uchwały o wyborze dziekana ORA w Krakowie. Ich zdaniem przy liczeniu głosów i ogłaszaniu wyników doszło do szeregu błędów, które mogą powodować bezprawność tej decyzji.
Powołanie komisji kobiet to nie jest rozwiązanie problemu niewystarczającej reprezentacji radczyń w organach. Muszą one być zaangażowane na każdym polu działalności samorządowej – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP wybrany właśnie na kolejną kadencję.
Informatyzacja, nowelizacja ustawy o radcach prawnych, rozwój szkoleń i nowoczesnych narzędzi pracy, większy wpływ na legislację, także europejską, oraz wzmocnienie pionu dyscyplinarnego – to najważniejsze cele samorządu radcowskiego w nowej kadencji.
Od prawie dekady radcowie prawni mogą występować w sprawach karnych i karno-skarbowych. O to, jak obrońcy w niebieskich żabotach radzą sobie na tym polu zapytaliśmy sędziów, którzy na sali rozpraw, obserwując pełnomocników, mogą to obiektywnie ocenić.
Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas