Władze RPA wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Władze RPA wstrzymują plany wykorzystania szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca w związku z badaniem, według którego preparat może dawać niewielką ochronę w przypadku łagodnej choroby wywoływanej przez tzw. południowoafrykański wariant koronawirusa.

Aktualizacja: 08.02.2021 06:20 Publikacja: 07.02.2021 22:00

Władze RPA wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Foto: AFP

zew

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Zweli Mkhize powiedział, że po rozczarowujących wynikach badań na uniwersytecie w Johannesburgu dalsze decyzje rząd podejmie po otrzymaniu rad od naukowców.

Władze RPA planowały szczepienia pracowników służby zdrowia z wykorzystaniem preparatu firmy AstraZeneca. W poniedziałek do kraju ma przybyć transport miliona dawek szczepionki, wyprodukowanych przez SII w Indiach.

Dowiedz się więcej:
Wariant koronawirusa z RPA. Będzie nowa wersja szczepionki AstraZeneca

Teraz medykom zaoferowane mają być szczepionki opracowane przez firmy Johnson & Johnson oraz Pfizer.

Minister zdrowia RPA zapewnił na konferencji prasowej, że w lutym program szczepień zostanie rozpoczęty. - Szczepionka AstraZeneca pozostanie z nami do czasu, aż naukowcy nie dadzą nam jasnych wskazówek, co należy zrobić - dodał.

Decyzja władz RPA ma związek z badaniem przeprowadzonym przez naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. W badaniu wzięło udział 2 tys. osób, a średnia wieku wolontariuszy wynosiła 31 lat.

Czytaj także:
Mentzen: Względem restauracji sanepid działa nielegalnie

Ze wstępnych danych wynika, że szczepionka AstraZeneca daje tylko "minimalną ochronę" przed łagodną chorobą wywoływaną przez wariant z RPA.

"Ochrona przed średnim i ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją lub śmiercią nie mogła być oceniona w tym badaniu z uwagi na to, że badana populacja to osoby z grupy niskiego ryzyka" - zastrzegł Uniwersytet Oksfordzki, który brał udział w opracowaniu szczepionki.

Wariant południowoafrykański koronawirusa SARS-CoV-2 (B.1.351) potwierdzono w ponad 30 krajach na świecie.

Czytaj także:
Szczepionka Sputnik V dopuszczona do użytku na Węgrzech

Stojąca na czele zespołu badawczego Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert powiedziała BBC, że trwają prace nad wersją szczepionki uwzględniającą zmiany w białku spike, typowe dla wariantu południowoafrykańskiego. - Jest bardzo prawdopodobne, że nowa wersja będzie gotowa do użytku jesienią - dodała Gilbert.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego