Dokument powstał z inicjatywy stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza". "Podpisanie Deklaracji to kamień milowy w historii polskich samorządów i ogólnokrajowej polityki. Po latach odsuwania postulatów społeczności LGBT+ na bok i powtarzania przez polityków wszystkich szczebli, że jesteśmy tematem zastępczym, a nasze codzienne życie jest zbyt kontrowersyjną sprawą, żeby zająć się nim na poważnie, dostajemy wreszcie jasny sygnał"- stwierdziła organizacja w wydanym oświadczeniu.
"Warszawa była i jest tęczowym miastem. Podpisanie Deklaracji to dostrzeżenie 200 tysięcy osób LGBT+, które tu mieszkają" - dodało stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza".
W dokumencie wymieniono tematy, którym zdaniem stowarzyszenia i organizacji ją wspierających wymagają interwencji miasta - chodzi m.in. o postulaty dotyczące bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej i utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.
- Dzisiaj, oprócz konkretnych spraw społeczności, których wdrażanie właśnie rozpoczynamy, chodzi o radość i dumę z życia w tęczowym mieście, którym Warszawa była i będzie, a my możemy żyć z coraz mniejszym strachem o bezpieczeństwo swoje i bliskich osób LGBT+ - powiedział Oktawiusz Chrzanowski z Miłość Nie Wyklucza.