Będzie tylko jedna debata wszystkich kandydatów na prezydenta

Karol Nawrocki musi się tłumaczyć, a Krzysztof Stanowski chce namieszać w wyborach. Kampania prezydencka przyspiesza. Jest już 15 chętnych na najwyższy urząd w państwie. Sondaże są niejednoznaczne i zaskakują. A Rafał Trzaskowski przed pierwszą turą weźmie udział tylko w jednej debacie kandydatów na prezydenta – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 24.01.2025 04:11

Na ostatnie dwa miesiące kampanii Rafał Trzaskowski planuje wziąć urlop i ruszyć w Polskę. Chce odwi

Na ostatnie dwa miesiące kampanii Rafał Trzaskowski planuje wziąć urlop i ruszyć w Polskę. Chce odwiedzić jak najwięcej miejscowości

Foto: PAP/MARCIN BIELECKI

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego. Ten ostatni jest szefem partii Normalny Kraj. Jako pierwsze wpłynęło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata Konfederacji.

15 kandydatów na prezydenta Polski. I to nie koniec chętnych

Zdeklarowanych chętnych do udziału w wyborach jest jednak znacznie więcej. Poza powyższymi do tej pory swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: Magdalena Biejat, Katarzyna Cichos, Marek Jakubiak, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Piotr Szumlewicz i Marek Woch. Prawdopodobnie nie wszystkim uda się zebrać odpowiednią liczbę podpisów.

Czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów jest do 24 marca. Kolejnym krokiem kampanii będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta – jest na to czas do 4 kwietnia do godz. 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem.

Rafał Trzaskowski chce zmobilizować wyborców jak 15 października 2023 roku

Rafał Trzaskowski, który jest na prowadzeniu w sondażach prezydenckich, weźmie udział tylko w jednej debacie z innymi kandydatami – ustaliła „Rzeczpospolita”. – Prawdopodobnie to będzie debata zorganizowana przez największe stacje telewizyjne, czyli TVP, Polsat i TVN – zdradza nam czołowa osoba ze sztabu kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Sondaż: Karol Nawrocki traci 10 pkt. proc. do Rafała Trzaskowskiego

Planem prezydenta Warszawy jest dotarcie do największej liczby miejscowości w całej Polsce. Trzaskowski weźmie urlop na ostatnie dwa miesiące kampanii oraz poszczególne jej dni. – Oczywiście to nie będą całe dwa miesiące, bo będą sytuacje, gdy prezydent stolicy będzie musiał być w ratuszu czy reagować na bieżące wydarzenia – słyszymy w sztabie.

A jaki jest plan KO na wybory prezydenckie? – Zmobilizować elektorat, który 15 października poszedł do wyborów parlamentarnych. Przywrócić atmosferę z Marszu Miliona Serc – mówią „Rzeczpospolitej” ludzie Trzaskowskiego. Z naszych informacji wynika, że w kampanii może nie być konwencji KO i jej kandydata, ale może dojdzie do jakiegoś marszu lub zrywu społecznego, który będzie miał za zadanie narzucić narrację wyborczą.

Dlaczego w kampanii prezydenckiej nie będzie konwencji PO?

Na drodze przed organizacją konwencji stoją problemy finansowe Platformy Obywatelskiej. Partia nie ma wystarczających środków, spłaciła pożyczki i ubiega się o kolejne. – Konwencja to duży wydatek, który już nie rezonuje medialnie i społecznie jak wcześniej – mówią w sztabie. Decyzja w KO jeszcze nie zapadła. Wśród ludzi Trzaskowskiego są jednak obawy, że problemem kandydata mogą być działania rządu Donalda Tuska. – Konkurenci będą robić z wyborów plebiscyt za lub przeciw koalicji 15 października. A rząd swoją komunikacją i decyzjami nie pomaga Rafałowi – słyszymy.

Czytaj więcej

Rok po zmianie. Polska trwale podzielona. Raport "Ukryty kryzys władzy"

Karol Nawrocki tłumaczy się z apartamentu wynajmowanego za nieswoje pieniądze

Potwierdza to sztab Karola Nawrockiego. – Wybory prezydenckie będą również dotyczyły rządów Donalda Tuska – mówi „Rzeczpospolitej” sztabowiec kandydata popieranego przez PiS. Tymczasem prezes IPN musi się tłumaczyć po doniesieniach „Gazety Wyborczej” z korzystania z apartamentu w kompleksie hotelowym Muzeum II Wojny Światowej, gdy szefował tej instytucji. Nawrocki jako dyrektor przez ponad pół roku korzystał z apartamentu „deluxe”, choć mieszka zaledwie 5 kilometrów od Muzeum. Za pobyt nie zapłacił – informował dziennik.

Zespół KO do spraw rozliczenia PiS, którym kieruje Roman Giertych, składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego. – Nie traktuję go na dziś zupełnie poważnie – skomentował zapowiedź Giertycha kandydat PiS. – To nie jest prawdziwa informacja, że ja tam mieszkałem przez 200 dni.

Czytaj więcej

Komu ufają Polacy? Nawrocki wyprzedza Tuska. Spada ocena Trzaskowskiego

Wybory prezydenckie 2025: Mocne wejście Krzysztofa Stanowskiego i dobry wynik Szymona Hołowni

Niemal 21 proc. Polaków byłoby w stanie poprzeć kandydaturę Krzysztofa Stanowskiego w wyborach prezydenckich – wynika z najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Założyciel Kanału Zero zbiera podpisy pod swoją kandydaturą, choć deklaruje, że nie zmierza być prezydentem. – Stanowski będzie się odnosił do elektoratu sprzeciwu i buntu, czyli innego rodzaju wyborców niż PiS. Nie widzę w nim konkurencji dla Nawrockiego – mówi nam sztabowiec kandydata popieranego przez PiS. W podobnym duchu wyrażają się ludzie Trzaskowskiego. – Traktujemy jego kandydaturę poważniej niż on sam. Żadnego kandydata nie ignorujemy – mówi nam jeden z ministrów rządu.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Krzysztof Stanowski kpi z demokracji, czerpiąc garściami z jej zalet

Czy Stanowski będzie tym trzecim? Pozostałe najnowsze sondaże jeszcze nie uwzględniają jego kandydatury. Zaskakujący wynik pokazuje jednak najnowsze prezydenckie badanie Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”, z którego wynika, że Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów przegrałby nie tylko z Rafałem Trzaskowskim, ale też z... Szymonem Hołownią.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że Hołownia nie planuje na czas kampanii brać urlopu jako marszałek Sejmu. Jego otoczenie nie przedstawia też strategii wyborczej. – Nie wiadomo, czy będą pieniądze na kampanię. PSL nie chce inwestować w nieswojego kandydata z Polski 2050 – słyszymy z otoczenia marszałka. Jednak Marek Sawicki z PSL uspakaja w rozmowie z „Rzeczpospolitą”: – Uczciwie byłoby, gdybyśmy również finansowali kampanię Hołowni, skoro ogłosiliśmy, że to również nasz kandydat.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego. Ten ostatni jest szefem partii Normalny Kraj. Jako pierwsze wpłynęło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata Konfederacji.

15 kandydatów na prezydenta Polski. I to nie koniec chętnych

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Spada liczba zwolenników rządu Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Polityka
Były premier Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu
Polityka
Sikorski ostrzega Donalda Trumpa: To jest już inny Putin
Polityka
Polityk bez tytułu magistra – błąd, kłamstwo czy brak kontroli?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Andrzej Gut-Mostowy: Deportacje z USA? Trzeba uszanować, że Ameryka chce zrobić porządek z tą sprawą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego