Reklama
Rozwiń

Trudno utrzymać się na aplikacji adwokackiej

Samorząd radcowski łamie prawa aplikantów. Połowa szkolonych osób może nie zdać na kolejny rok. Minister sprawiedliwości żąda od korporacji wyjaśnień

Publikacja: 10.11.2010 04:00

Egzamin na aplikację

Egzamin na aplikację

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Dziesiątki godzin nad książkami i przykładanie się do praktyk zawodowych wcale nie gwarantuje aplikantom radcowskim, że zdadzą egzaminy i zdobędą uprawnienia.

[srodtytul]Przepisy są łamane[/srodtytul]

Wszystko przez to, że samorząd radcowski łamie ich prawa. Szczególnie te określające zasady przeprowadzania egzaminów w trakcie szkolenia. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie aplikantów jest najwięcej (ok. 2,2 tys.).

– Izba ma obowiązek podania miesiąc wcześniej zakresu egzaminu, a tego nie robi. Na testach bardzo dużo pytań dotyczy tematyki, która w ogóle nie była poruszana na zajęciach. Dodatkowo każde zadanie egzaminacyjne sprawdzane jest niezależnie przez dwóch egzaminatorów, a ich oceny często są diametralnie różne. Wszystko po to, żeby jak najmniej osób zdało na II rok aplikacji – mówi Paweł, aplikant z Warszawy.

W konsekwencji egzaminów nie zdaje prawie połowa aplikantów. Tak było m.in. na jednym z ostatnich egzaminów z postępowania cywilnego, którego nie zaliczyło 50 proc. zdających. – Już teraz wiadomo, że prawie połowa wszystkich aplikantów nie zda na drugi rok, ponieważ ma przynajmniej jeden niezdany egzamin. Liczba ta z pewnością się powiększy, bo przed nami jeszcze kilka egzaminów w tym roku – żali się aplikantka Marta.

[srodtytul]Minister interweniuje[/srodtytul]

Zdesperowani aplikanci napisali aż 111 skarg do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wynika z nich, że aplikacja jest prowadzona w sposób niezgodny z uchwałami Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Jesteśmy tą sytuacją bardzo zaniepokojeni. To niezrozumiałe, że przedstawiciele samorządu nie respektują prawa, które on stanowi, a władze krajowe nie reagują na te naruszenia – mówi Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w MS.

Po analizie skarg minister sprawiedliwości wystosował 8 listopada pismo do prezesa KRRP. – Oczekujemy wyjaśnienia sytuacji w izbie warszawskiej oraz podjęcia pilnych działań, jeżeli się ona potwierdzi – informuje Kujawa. Dodaje, że kroki te zostały podjęte ze względu na to, że organizowanie aplikacji jest obowiązkiem poszczególnych rad okręgowych izb radców prawnych, a uprawnienia nadzorcze ministra wobec samorządu są limitowane ustawą o radcach prawnych.

Trudności z prowadzeniem szkolenia potwierdza sama warszawska izba radców. – Jest to efekt trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Liczba aplikantów na poszczególnych rocznikach oscyluje między 300 a 2150 – wyjaśnia Włodzimierz Chróścik, wicedziekan Rady OIRP Warszawa. Jego zdaniem zarzuty podnoszone przez aplikantów nie mają charakteru obiektywnego.

[ramka][b] [link=http://www.rp.pl/galeria/4,2,561793.html]Zobacz liczbę osób przygotowujących się do zawodu radcy prawnego[/link][/b] [/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/10/trudno-pozostac-na-aplikacji-prawniczej/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

[b]Czytaj też [link=http://www.rp.pl/artykul/4,561791-Radcowie-nie-radza-sobie-z-nauczaniem-aplikantow.html]Radcowie nie radzą sobie z nauczaniem aplikantów[/link] [/b]

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku