Podczas konkursu, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym w Krakowie, uczestnicy pisali pracę, której celem było sprawdzenie ich umiejętności w zakresie wykładni i stosowania prawa, argumentacji prawniczej oraz kwalifikacji stanów faktycznych w kontekście właściwych norm prawnych. Kandydaci rozwiązywali zadania z zakresu prawa publicznego, prywatnego oraz karnego.
Każda z prac zostanie oceniona niezależnie przez dwóch członków komisji konkursowej, którzy wystawią oceny punktowe w skali od 0 do 25 punktów za każde zadanie. Przy ocenie uwzględnione zostaną kryteria określone w regulaminie konkursu, a do każdej oceny sporządzone zostanie pisemne uzasadnienie. Ostateczna liczba punktów przyznanych za pracę pisemną będzie średnią arytmetyczną ocen obu członków komisji.
Kiedy wyniki konkursu na aplikację w KSSiP
Komisja konkursowa przekaże Dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów XVI aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Krajowej Szkoły. O miejscu na tej liście zdecyduje łączna liczba punktów zdobytych w pierwszym i drugim etapie konkursu.
Czytaj więcej
Część absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czeka na nominacje asesorskie. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że za zwłokę odpowiada KRS, a rada, że to wina samych zainteresowanych.
Wyniki zostaną ogłoszone do 20 grudnia 2024 r. Aplikanci, którzy zakwalifikują się do programu, rozpoczną szkolenie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury 3 marca 2025 r.