Zaostrzenie wymogów związanych z cyberbezpieczeństwem

Dyrektywa NIS2, w celu zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa, wymaga stworzenia przez podmioty podlegające jej przepisom stosownej dokumentacji i procedur oraz nakłada na nie obowiązek raportowania. Te narzędzia mogą przynieść zamierzony cel, ale pod pewnymi warunkami.

Publikacja: 22.12.2023 02:00

Zaostrzenie wymogów związanych z cyberbezpieczeństwem

Foto: Adobe Stock

Niebawem minie rok, odkąd została przyjęta dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii, uchylająca dyrektywę (UE) 2016/1148, czyli tzw. dyrektywa NIS2. Państwa członkowskie do 17października 2024 roku mają przyjąć i opublikować przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy. Przepisy te mają być stosowane od 18 października 2024 roku. W Polsce implementacja dyrektywy dokona się przez przyjęcie nowej (lub zmianę już istniejącej) stosownej ustawy w zakresie cyberbezpieczeństwa. We wrześniu tego roku wspomagając wysiłki implementacyjne państw członkowskich, Komisja Europejska opublikowała także wytyczne wyjaśniające stosowanie szczególnych przepisów dyrektywy.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt