Materiał powstał we współpracy z Comarch
Tradycyjne zarządzanie zasobami ludzkimi obejmowało jeszcze niedawno głównie aspekty twarde, operacyjne, jak wynagrodzenia czy benefity. Dziś zadania działów HR się zmieniają, a ich rola w organizacji nabiera coraz większego znaczenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ pracownicy stanowią o sile każdej organizacji, a innowacyjne przedsiębiorstwa mają wpisaną w kulturę firmy dbałość o ludzi.
Działy kadrowe są dziś odpowiedzialne także za tzw. miękki HR - wyznaczanie ścieżek rozwoju pracownika, szkolenia, a także tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Na nich spoczywa również organizacja pracy zdalnej i hybrydowej oraz zapewnienie work life balance, tym bardziej, że jest to wymagane przez polskie prawo pracy. W 2023 roku do polskiego Kodeksu Pracy wprowadzonych zostało wiele nowych przepisów, uwzględniono w nim także dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Nowelizacja objęła również regulacje dotyczące pracy zdalnej, która według nowych przepisów (od 7 kwietnia 2023) może być wykonywana całkowicie lub częściowo online.
Walka o pracownika
HR staje dziś przed szeregiem wyzwań. Z badania HR Hints, firmy zajmującej się kwestiami kadrowymi wynika, że 35% specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi za najtrudniejsze zadanie uznaje znalezienie i zweryfikowanie odpowiednich kandydatów oraz zatrzymanie najlepszych pracowników w organizacji. Wynika to nie tylko z małej dostępności talentów na rynku, ale także jest pokłosiem trudności w budowaniu i utrzymywaniu kultury organizacji oraz braku procesów HR, które pomagają zatrzymać pracowników. Jak podaje Forbes Advicer, 50% organizacji sądzi, że znalezienie i pozyskanie nowych talentów będzie w najbliższym czasie jeszcze trudniejsze.
Według ekspertów globalnej firmy konsultingowej EY sytuację dodatkowo pogarsza presja płacowa ze strony pracowników, jak również problemy demograficzne wpływające na strukturę zatrudnienia. Starzenie się społeczeństwa wymaga zastępowalności miejsc pracy. Coraz częściej polskie firmy zderzają się także ze zjawiskami uniwersalnymi, takimi jak globalizacja talentów, po które można sięgnąć niezależnie od lokalizacji, czy trend Great Resignation (zjawisko masowych odejść pracowników rozpoczęte w 2021 r.), powodujący niedobory kadrowe.