Medycyna w czasach zarazy: czy byliśmy przygotowani na epidemię?

Pandemia spowodowana koronawirusem będzie wielkim sprawdzianem dla rządu, służb medycznych i sanitarnych a także dla całego społeczeństwa. Epidemia w Polsce nie nabrała jeszcze włoskich czy hiszpańskich rozmiarów, a już widać jak wiele niedostatków i problemów ujawnia w służbie zdrowia. Rozważania na temat epidemii powinny uwzględniać trzy odrębne perspektywy: stan przed, w trakcie i po jej ustąpieniu.

Aktualizacja: 10.04.2020 10:57 Publikacja: 10.04.2020 00:32

Medycyna w czasach zarazy: czy byliśmy przygotowani na epidemię?

Foto: AFP

Epidemia to stwierdzenie na danym terenie wyraźnie zwiększonej liczby zakażeń niż zwykle albo pojawienie się chorób zakaźnych wcześniej nie występujących. Wymaga to od służb medyczno-sanitarnych odpowiedniego przygotowania, którego kluczowym elementem jest zabezpieczenie na czas masowych zachorowań określonych rezerw kadrowych, łóżkowych, sprzętowych, materiałowych i lekowych. Niemniej ważne jest opracowanie procedur postępowania w takich sytuacjach, z którymi trzeba zapoznać środowiska medyczne i odpowiednie służby. Warto również sprawdzać ich gotowość do działania w czasach napływu zwiększonej liczby chorych a także praktyczną znajomość zaleceń postępowania w czasie epidemii.

Pozostało 90% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska