Immunoterapia alergenowa jest metodą, która chroni od 90 do 100 proc. pacjentów z alergią na jad osy i ponad 80 proc. tych, którzy reagują alergicznie na jad pszczoły - powiedziała PAP prof. Marita Nittner-Marszalska, alergolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ekspertka podkreśliła, że w rękach doświadczonego alergologa immunoterapia jadem jest bezpieczna.
Możliwe reakcje po ukąszeniu owada
U ponad 20 proc. osób po użądleniu przez pszczołę, osę czy szerszenia występuje miejscowa reakcja alergiczna. Reakcja systemowa, uogólniona, występuje u 7-8 proc. osób, przy czym w ciężkiej postaci obserwuje się ją u 1-3 procent populacji. Wyniki polskich badań są zbliżone do wyników na temat częstości alergii na owady żądlące w innych krajach Europy i w USA.
Nie każda reakcja po użądleniu przez owada ma charakter alergii. U osób, które nie są uczulone na jad, typową reakcją jest ból, świąd i niewielki obrzęk w miejscu użądlenia.
Miejscowa reakcja alergiczna objawia się dużym obrzękiem i zaczerwienieniem występującymi tylko w miejscu użądlenia i trwającymi przez ponad dobę. - Czasami ten obrzęk może być bardzo rozległy, obejmować nawet całą kończynę, ale mimo to nie jest groźny i nie wiąże się z ryzykiem poważniejszej reakcji na użądlenie przez owada w przyszłości - wyjaśnia prof. Nittner-Marszalska. Zawsze groźne są natomiast reakcje miejscowe, występujące po użądleniu w okolicy gardła i języka. Dlatego, jak podkreśla alergolog, w ciepłych miesiącach nie tylko alergicy, ale każdy z nas powinien zachować szczególną ostrożność w czasie jedzenia czy picia na świeżym powietrzu.
W przypadku części osób uczulonych na jad owadów po użądleniu może się pojawić alergiczna reakcja systemowa, która jest znacznie poważniejsza niż miejscowa. Reakcja systemowa może mieć przebieg łagodny i dramatyczny, zagrażający życiu. W przypadku łagodnej reakcji systemowej mogą pojawić się na całym ciele bąble pokrzywkowe, zaczerwienienie skóry i swędzenie. Może wystąpić obrzęk warg, powiek, szyi, całej twarzy, pomimo że miejsce użądlenia było odległe, jak np. stopa czy palec dłoni.