Aktualizacja: 08.07.2019 15:44 Publikacja: 08.07.2019 14:52
Foto: mat. pras. Departamentu Obrony USA, / DOD / st. sierż. Sean M. Worrell
Według "NYT", natowskie systemy przeciwrakietowe miałyby zostać zmodernizowane tak, by zyskać zdolność zestrzeliwania nowo rozmieszczonych rosyjskich pocisków średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunku nuklearnego. Dotychczas Sojusz Północnoatlantycki utrzymywał, że jego obrona przeciwrakietowa dotyczy zagrożeń spoza regionu, np. Iranu. Zmiana w deklarowanych celach, zdaniem "NYT", rozwścieczyłaby Rosję.
Dyskusje w NATO o nowych krokach w sprawie obrony przeciwrakietowej są na bardzo wczesnym etapie - napisał "NYT". Rzeczniczka Sojuszu zaprzeczyła, by trwały badania wykonalności modernizacji systemu obrony balistycznej. Jednak sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg ogłosił niedawno, że NATO rozważa utworzenie systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Do podjęcia decyzji w tej sprawie potrzeba zgody wszystkich 29 państw członkowskich.
Niemiecki system Patriot będzie chronił niebo wokół lotniska Rzeszów-Jasionka, przez które przechodzi 90 proc. pomocy dla Ukrainy. Niemcy zluzują Amerykanów.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
- Nasz potencjalny agresor ma w sobie wciąż bardzo duży pierwiastek nieprzewidywalności, na który również musimy być przygotowani – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Mimo decyzji Donalda Trumpa, nazwą zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej do stosowania w języku polskim pozostaje nadal Zatoka Meksykańska. „Zmiana jednego z endonimów dla obiektu transgranicznego nie powinna mieć wpływu na tradycyjną polską nazwę całej zatoki” – wskazano.
Wielka Brytania – mimo decyzji podjętej przez Donalda Trumpa – będzie używać dotychczasowej nazwy Zatoki Meksykańskiej – podaje „The Telegraph”. Jak podkreśla cytowany przez dziennik ekspert, „nazwa zatoki nie może zostać zmieniona przez jeden kraj”.
- Zmiana poglądów w trakcie kampanii prezydenckiej jest moim zdaniem ubliżaniem Polakom - mówił w czasie konferencji prasowej Karol Nawrocki, prezes IPN, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
Rząd musi „podkręcić” kwestie gospodarcze, bo samymi sprawami społecznymi nie da się wygrać wyborów – twierdzi były minister rolnictwa Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jak wiele ludzkiego szczęścia i nieszczęścia mogą przynieść wybory, widzieliśmy ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Jak wybór konkretnego człowieka może wpłynąć na los kraju i całych narodów. W polskich wyborach też chodzi o coś bardzo ważnego, nawet jeśli Krzysztof Stanowski to pomija.
Po otrzymaniu ewentualnych wyjaśnień od Państwowej Komisji Wyborczej minister finansów powinien wypłacić subwencje Prawu i Sprawiedliwości - uważa przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Jego zdaniem w przeciwnym razie kwestia będzie przedmiotem setek, a nawet tysięcy protestów wyborczych. Jest już komentarz Macieja Berka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Gdyby Karol Nawrocki nie dostał się do drugiej tury, zagłosowałbym na Sławomira Mentzena – powiedział były wicepremier i minister aktywów państwowych, a obecnie poseł PiS Jacek Sasin.
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula nie obroniła pracy magisterskiej. Mimo to na stronie Sejmu napisane było, że posiada dyplom Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Informacja o ukończeniu uczelni widniała też na stronie polityczki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas