Wirtualna Polska dotarła do nagrania, na którym podczas rozmowy z pacjentem prof. Marek Durlik, jeden z najlepszych w kraju ekspertów ds. zmian w obrębie trzustki, informuje, że wpłacenie 20 tysięcy złotych na fundację zapewnia przeprowadzenie operacji przy użyciu nowoczesnego robota da Vinci.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje przeprowadzenie operacji klasyczną metodą, która wiąże się z rozcięciem niemal całego Wykorzystanie da Vinci jest droższe, a różnica jest pokrywana przez szpital.
Wpłaty na fundację i gwarancje operacji przy użyciu robota da Vinci
Pieniądze za przeprowadzenie operacji nowocześniejszą metodą trafiają na Fundację przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Fundacja nie podlega szpitalowi, a jednym z jej fundatorów w 2012 roku był prof. Durlik. Założono ją, by wspierać finansowo szpital, a z danych wynika, że w 2022 i 2023 roku fundacja miała ponad 4 mln złotych przychodu, z czego zdecydowaną większość stanowiły wpłaty od osób fizycznych.
W ubiegłym roku fundacja przekazała na wsparcie PIM MSWiA 2,4 mln złotych, w tym 1,65 mln zł wydano na narzędzia na blok operacyjny robotyki na potrzeby Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii. Pieniądze trafiały również na zagraniczne wyjazdy naukowe, pokrycie kosztów związanych z publikacją artykułów naukowych, zakup ekspresów do kawy, remont dachu na terenie szpitala czy pomoc Ukrainie.
Czytaj więcej
Małoinwazyjna chirurgia robotowa to przyszłość nowoczesnej medycyny - mówi prof. Wojciech Golusiń...