Informację podaje TVN24. Jak przypomina, sam wyrok WSA stwierdzający nieważność decyzji ministra cyfryzacji zapadł 26 lutego 2021 r. Sąd podzielił w nim stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył decyzję z 22 kwietnia, na mocy której Poczcie przekazano imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zameldowania dorosłych Polaków uprawnionych do głosowania. RPO twierdził, że rząd nie miał prawa udostępniać tych danych, a poczta nie miała podstaw prawnych, by organizować wybory.
Dziś WSA ujawnia uzasadnienie swojego rozstrzygnięcia.
"Decyzja [o przekazaniu danych] została wydana z naruszeniem przepisów prawa obowiązujących w dacie jej wykonania" - czytamy w uzasadnieniu wyroku, do którego dotarł reporter TVN24.
"W dacie dokonania zaskarżonej czynności przez Organ [ministra cyfryzacji] Uczestnikowi [Poczcie Polskiej] nie przysługiwały bowiem żadne własne kompetencje w zakresie organizacji wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do wykonania których potrzebne były udostępnione przez Ministra dane" - stwierdza WSA.
"Odnotować należy, iż w dacie dokonania czynności przez Organ (22 kwietnia 2020 r.) nie istniała prawna możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym (a w związku z zamiarem przeprowadzenia tego rodzaju wyborów wydana została decyzja Prezesa Rady Ministrów)" - podkreśla WSA w uzasadnieniu.