Zmiana czasu sprzyja zawałom serca

Świadczą o tym liczne badania naukowców. Oparte są jednak w zasadzie na danych statystycznych i nikt nie prezentuje wiarygodnych teorii na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Aktualizacja: 26.03.2016 11:28 Publikacja: 26.03.2016 11:20

Zmiana czasu sprzyja zawałom serca

Foto: 123RF

Jak zapewnia jedna z niemieckich kas chorych, DAK-Gesundheit, w pierwszych trzech dniach po zmianie czasu na letni zamiast średnio 45 zawałów, dziennie 54 osoby dostają ataku serca.  Jest to wzrost o 20 proc. Kasa opiera się wyłącznie na danych statystycznych. 

Wiele grup badawczych na świecie interesuje się od dawna wpływem zmiany czasu na letni (a więc skrócenia nocnego wypoczynku o godzinę) na organizm człowieka. Jak pisze tygodnik „Der Spiegel” z badań klinki w Augsburgu wynika, że pomiędzy zmianą czasu a niebezpieczeństwem zawału jest pewien związek. Nie potwierdzono wprawdzie, że przesunięcie wskazówek zegara prowadzi u niektórych osób bezpośrednio do zawału ale stwierdzono wzrost ryzyka problemów z sercem. Dla mężczyzn ryzyko to wzrasta w pierwszych trzech dniach po zmianie czasu o 15 proc. Przeanalizowano przy tym ponad 25 tys. przypadków osób mających  kłopoty z krążeniem pomiędzy 24 i 75 rokiem życia. Wzięto także pod uwagę wiele czynników zewnętrznych jak zmiany ciśnienia atmosferycznego, temperatury czy wilgotności powietrza. Wyniki badań zostały opublikowane w roku ubiegłym w fachowym piśmie "BMC Public Health”.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego