Mocno wieje. W górach nawet do 180 km/h

Ostrzeżenia o silnym wietrze dla dziesięciu województw dla 10 województw - zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, lubuskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz dla Podkarpacia - wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Publikacja: 23.02.2020 09:13

Mocno wieje. W górach nawet do 180 km/h

Foto: Adobe stock

Wiać ma do 65 km/h. Mocniej wiatry spodziewane są na południu kraju - do 90 km/h, a na południowym zachodzie - do 110 km/h czy w górach do 160-180 km/h – podał Instytut.

Za nami wietrzna noc. W górach zanotowano najwyższe porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Wiało też na Pomorzu i w innych regionach kraju.

W województwie pomorskim strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy, a w wielu miejscowościach nie ma prądu m.in. między innymi w powiecie wejherowskim, lęborskim, starogardzkim, puckim, kartuskim.

Służby apelują do mieszkańców, aby usunęli z balkonów wszystkie rzeczy, które wiatr może porwać.

W gminie Czersk wiatr zerwał z domu dachówkę. W Strzeszewie (pow. lęborski) w wyniku silnego podmuchu zawaliła się ściana nośna budynku wielorodzinnego. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Z kolei zachodniopomorscy strażacy przez całą dobę wyjeżdżali w sumie ponad 60 razy. Najczęściej do powalonych drzew oraz do zalegających na jezdniach gałęzi i konarów. Najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach nadmorskich - tam wiatr wiał najmocniej.

Od soboty w związku z silnym wiatrem straż pożarna miała ponad 300 interwencji , w tym 47 w woj. zachodniopomorskim, 44 w pomorskim 36 w warmińsko-mazurskim.

Wiele z nich dotyczyło usuwania powalonych przez wichurę drzew. W sobotę Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.

W strefie brzegowej województwa pomorskiego wiatr południowo-zachodni skręcający na zachodni może osiągnąć w porywach od 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła nawet 100 km/h.

IMGW prognozuje w tym czasie stan morza do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość fal może sięgać 6 metrów. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu.

- Dziesiąty stopień w skali Beauforta oznacza bardzo silny sztorm i duże fale z gęstą pianą, gdzie grzbiety fal zaczynają się zawijać - tłumaczy IMGW.

Sztormowa pogoda na Bałtyku ma się utrzymać przynajmniej do godz. 13 w niedzielę. IMGW poinformował, że w niedzielę nad obszarem Niemiec powstanie wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który szybko przemieści się nad Polskę.

- Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h" – napisano w komunikacie.

Na Śnieżce porywy wiatru osiągają 130 km/h, a dziś po południu może wiać w porywach nawet 220 km/h. - Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu górskich wycieczek - apelują służby.

W niedzielę spodziewane jest wydanie ostrzeżeń, nawet najwyższego, trzeciego stopnia. Wszystkie ostrzeżenia można znaleźć na stronie IMGW oraz profilach Instytutu w mediach społeczenościowych.

Społeczeństwo
Sąd: Przeszukanie u Roberta Bąkiewicza było zasadne
Społeczeństwo
Quiteria sprowadzi nad Polskę wichury i śnieg. IMGW ostrzega przed załamaniem pogody
Społeczeństwo
Polska spodziewa się napływu dużej liczby ukraińskich uchodźców
Społeczeństwo
Wichury nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia. „Dostosujcie plany do pogody”
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Społeczeństwo
Czy Polacy chcą wolnej Wigilii? Zdecydowana odpowiedź w sondażu