W sobotę w pociągu InterCity z Poznania do Krakowa zaatakowany został Dhruv Agrawal, pochodzący z Indii prezes firmy Aether Biomedical, produkującej bioniczne protezy dla osób po amputacji rąk. Sprawca miał powiedzieć do Agrawala „czego szukasz w moim kraju?!”, a następnie przystąpić do fizycznego ataku.
Agresor został już zatrzymany przez policję, a ta sprawa może wskazywać, że incydenty na tle rasistowskim są w Polsce dużym problemem. Inaczej wynika jednak z najnowszego opracowania Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Co roku bada przestępstwa z nienawiści popełniane w krajach członkowskich OBWE, a z danych za 2023 rok wynika, że ich liczba w Polsce znacząco spadła.
Zdaniem OBWE liczba przestępstw z nienawiści spadła aż o jedną czwartą
Konkretnie – było ich 893, aż o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej, gdy ich liczba wyniosła 1180. Z kolei w 2021 roku przestępstw z nienawiści było 997. Tak mówią dane policji, na których bazuje OBWE. Osobno organizacja ta zbiera informacje od organizacji pozarządowych. Tu też nastąpił spadek. W 2023 roku raportowały one o 269 incydentach. Rok wcześniej – o 306.
Czytaj więcej
1180 – tyle przestępstw z nienawiści w 2022 roku odnotowała polska policja. Tak wynika z raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która co roku bada przestępstwa tego typu popełniane w swoich krajach członkowskich. I w przypadku Polski jest to wynik rekordowy. Od 2009 roku, dokąd sięgają dane OBWE, przestępstw z nienawiści nie było tak wiele. Np. w 2021 roku było ich 997, a rok wcześniej – 826.
Co to za zdarzenia? Spośród policyjnych danych OBWE zdecydowaną większość opisuje jako „nieokreślone”. W przypadkach, o których wiadomo więcej, przeważają akty na tle rasistowskim i ksenofobicznym, których było 154.