Aktualizacja: 29.01.2020 08:20 Publikacja: 28.01.2020 18:54
Periodyk ABW informuje o zagrożeniu wyborów prezydenckich ze strony Rosji
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Szkolenia dla partii politycznych i członków sztabów oraz włączenie organów wyborczych do infrastruktury krytycznej – to tylko część zaleceń mających zabezpieczyć Polskę przed ingerencją Rosji w wybory prezydenckie. Znalazły się w artykule opublikowanym w najnowszym „Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego". To oficjalny periodyk Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która artykuły z czasopisma zamieszcza na swojej stronie internetowej.
Tekst zatytułowany „Wybory prezydenckie jako narzędzie destabilizacji państw w teorii i praktyce rosyjskich operacji informacyjno-psychologicznych w XX i XXI w." otwiera najnowszy numer „Przeglądu". Autorem jest dr Michał Wojnowski, historyk bizantynista, zajmujący się też naukowo rosyjską myślą geopolityczną i teorią wojen informacyjnych.
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych chce ponad 100 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy ABW. Ostatnie słowo będzie jednak należeć do ministra finansów.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W ramach akcji „Lucyna”, zwanej „psią grypą” na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok. 10 tys. policjantów – twierdzą organizatorzy policyjnego protestu. Jednak skalę trudno zweryfikować, bo KGP o niej milczy.
W Rosji mogą pojawić się miliony mieszkańców drugiej kategorii. Będą mogli pracować, ale nie ściągną rodzin, nie wyślą dzieci do szkół i nie otrzymają rosyjskiego paszportu. Będą musieli też szybko nauczyć się rosyjskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie kolejną partię pocisków Storm Shadow.
- Nie ma co rozważać, czy w II turze będzie Trzaskowski czy Nawrocki. Będzie Hołownia i trzeba w to wierzyć - mówił w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News Władysław Kosiniak-Kamysz.
TK po raz kolejny uznał, że ustawa przyjęta przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest niezgodna z konstytucją.
Już zapowiedziałem, że to obojętnie, czy prawo będzie takie, czy inne. To będzie moja ostatnia kadencja - mówi nam Mirosław Lech, wójt Korycina od 1991 roku.
Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych.
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za rok 2023. Partia Jarosława Kaczyńskiego postanowiła wystąpić z tą sprawą do Sądu Najwyższego. Ryszard Kalisz zapowiada zaś, że PKW nie uzna orzeczenia SN.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego potwierdza, że żołnierze z Korei Północnej brali już udział w walkach z ukraińskimi jednostkami w obwodzie kurskim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas