Sondaż: Przeciwko wprowadzeniu podatku katastralnego jest co trzeci Polak

„Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce należy wprowadzić podatek katastralny?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 06.04.2025 07:53

Podatek katastralny obciąża posiadaczy nieruchomości bardziej, niż klasyczny podatek od nieruchomośc

Podatek katastralny obciąża posiadaczy nieruchomości bardziej, niż klasyczny podatek od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

arb

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, którego wysokość ustala się na podstawie wartości rynkowej lub katastralnej nieruchomości, a nie na podstawie jej powierzchni. Podatek ten ma charakter podatku majątkowego (często określa się go terminem ad valorem – podatek od wartości).

Jaki jest cel podatku katastralnego?

Podatek może być narzędziem służącym zwiększeniu dostępności mieszkań - rosnąca wartość nieruchomości sprawia, że ich posiadacze płacą coraz wyższy podatek, co może zniechęcać do spekulacji na rynku mieszkaniowym i np. lokowaniu oszczędności w nieruchomościach. Innym celem podatku katastralnego jest zwiększenie dochodów samorządów lokalnych.

Czytaj więcej

„To transfer bogactwa od ludzi do banków”. Ministra mówi o nowym podatku

Podatek katastralny funkcjonuje m.in. w Niemczech i Francji. W Niemczech wysokość podatku katastralnego zależy od lokalizacji nieruchomości i jest ustalana przez poszczególne landy. Stawki podatku katastralnego wynoszą od 0,26 proc. do 1 proc. wartości nieruchomości. Stawki podatku katastralnego we Francji wahają się od 0,2 proc. do 1,3 proc. wartości katastralnej (wartość ustalana przez organy administracji publicznej na podstawie danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków nieruchomości) - różnią się w zależności od regionu i typu nieruchomości

W Polsce podatek katastralny pojawił się w kampanii wyborczej. Kandydat popierany przez PiS, Karol Nawrocki, zaproponował wpisanie do konstytucji zakazu wprowadzania podatku katastralnego od mieszkań i domów należących do polskich rodzin. Wprowadzenie podatku katastralnego postuluje partia Razem i jej lider, kandydat na prezydenta Adrian Zandberg. Otwarta na dyskusję o podatku katastralnym jest też Lewica. Ministerstwo Finansów zapewniło jednak, że nie pracuje nad takim podatkiem.

Sondaż: 40 proc. mieszkańców największych miast przeciwko podatkowi katastralnemu

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy – ich zdaniem - w Polsce należy wprowadzić podatek katastralny.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

11,9 proc. badanych wybrało odpowiedź „Tak, wobec posiadaczy co najmniej dwóch mieszkań”.

28,1 proc. respondentów jest zdania, że podatek taki należy wprowadzić wobec posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.

Odpowiedź „nie” wybrało 33,6 proc. badanych.

12,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

13,6 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wiedzą, czym jest podatek katastralny.

(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na ich zaokrąglenie do pierwszego miejsca po przecinku)

- Nałożenia podatku nie popiera czterech na dziesięciu badanych (39 proc.) między 35 a 49 rokiem życia i nieco niższy odsetek badanych (36 proc.) z wyższym wykształceniem. Częściej niż pozostali negatywne zdanie na temat podatku katastralnego wyrażają respondenci o dochodach mieszczących się w granicach 5001 zł – 7000 zł netto (44 proc.). Ze względu na miejsce zamieszkania odsetek przeciwników podatku jest najwyższy wśród osób z największych miast (40 proc.) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1-2 kwietnia 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, którego wysokość ustala się na podstawie wartości rynkowej lub katastralnej nieruchomości, a nie na podstawie jej powierzchni. Podatek ten ma charakter podatku majątkowego (często określa się go terminem ad valorem – podatek od wartości).

Jaki jest cel podatku katastralnego?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marcin Mastalerek tłumaczy, dlaczego prezydent Andrzej Duda poparł Karola Nawrockiego
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Skład II tury wydaje się przesądzony
Polityka
Bosak w jednej partii z Netanjahu. „Łączące poczucie strachu przed islamizacją”
Polityka
Po wyborach prezydenckich Trzecią Drogę czeka poważna zmiana
Polityka
Na co może liczyć Andrzej Duda po wyprowadzce z Pałacu Prezydenckiego? „Rzeczpospolita” sprawdza