Reklama
Rozwiń

Asesorzy sądowi, którzy są na urlopie macierzyńskim będą pracować nawet sześć lat

Asesorzy sądowi, którzy korzystają np. z urlopu macierzyńskiego, dostaną więcej czasu, by się wykazać w pracy. Ich asesura będzie mogła trwać nawet sześć lat.

Publikacja: 29.10.2020 08:02

Asesorzy sądowi, którzy są na urlopie macierzyńskim będą pracować nawet sześć lat

Foto: Adobe Stock

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt właśnie wpisano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o wydłużenie asesury dla osób korzystających z urlopów: np. macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego lub wychowawczego.

Czytaj także: Asesorzy sądowi – czas ocen

Konsekwencją tej zmiany jest nowelizacja art. 106xa usp. Przewiduje ona możliwość złożenia przez asesora sądowego wniosku o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego po upływie 24 miesięcy, a przed upływem 36 miesięcy wykonywania obowiązków sędziego.

Do okresu wykonywania obowiązków sędziego nie będą wliczane okresy nieobecności w związku z ww. urlopami. Ponadto proponuje się przyjęcie, że prezes sądu okręgowego będzie zarządzał dokonanie oceny kwalifikacji asesora sądowego w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia złożenia wniosku o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W efekcie asesorowi sądowemu zostanie pozostawiona decyzja o dacie złożenia wniosku o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W projekcie przewiduje się również zmianę art. 106k usp. Polega ona na uzupełnieniu go przesłanką, zgodnie z którą stosunek służbowy asesora sądowego wygaśnie również, gdy nie zostanie powołany przez prezydenta na urząd sędziowski z upływem czterech lat od objęcia stanowiska, ewentualnie maksymalnie sześciu lat asesora korzystającego np. z urlopu macierzyńskiego.

Nowelizacja jest bardzo potrzebna. Ma wypełnić istniejącą dziś lukę, bo przepisy nie przewidują regulacji na wypadek niepowołania asesora przez prezydenta na sędziego, mimo że Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła o to z wnioskiem.

Etap legislacyjny: wpisano do wykazu prac rządu

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku