W poniedziałek w południe w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym zebrała się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Po dwóch godzinach burzliwych obrad nowelę przyjęto bez poprawek.
Przypomnijmy, iż w piątkowy wieczór w atmosferze awantury i przy sprzeciwie opozycji Sejm uchwalił nowele ustaw o: prokuraturze, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustroju sądów powszechnych. Wszystkie wnioski opozycji zostały odrzucone a poprawki PiS przyjęte.
Przepisy nowelizujące ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym miałyby wejść w życie dzień po ogłoszeniu w dzienniku ustaw.
Przygotowana przez PiS nowela (tak naprawdę autorstwa MS) wprowadza także zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych. Przewiduje, że sędzia lub asesor, któremu zmieniono obowiązki albo przeniesiono do innego wydziału, będzie mógł się odwołać do KRS (dostanie na to tydzień). Jej decyzja ma być ostateczna.
Będą też zmiany w naborze do sądów. Każdy, kto spełni wymagania, będzie mógł wystartować w nie więcej niż w dwóch konkursach. Sędzia, który zgłosił się do SN, nie może startować do sądu powszechnego. Zdecydowano, że sędziom nie wolno łączyć funkcji orzekania z wykonywaniem czynności administracyjnych w MS lub innej jednostce mu podległej.