W wydanym komunikacie Sąd Najwyższy informuje, iż pomimo nieuwzględnienienia przez ustawodawcę specyfiki skargi na przewlekłość postępowania w nowej ustawie o SN i krótkiego terminu na ich rozpoznanie, dotychczas nie zostały podjęte kroki zmierzające do powołania sędziów do tej Izby, co umożliwiłoby rozpoznawanie oczekujących na rozpoznanie spraw.
Jak czytamy, w Sądzie Najwyższym podjęto próby zapobieżenia tzw. „wtórnej przewlekłości" postępowania i umożliwienie rozpoznawania tych skarg.
W kwietniu dostosowane zostały wewnętrzne regulacje dotyczące organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych, określono repertoria prowadzone w nowych Izbach, a na ostatnim posiedzeniu Kolegium Sądu Najwyższego, w dniu 16 maja, został utworzony Wydział w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oddelegował również do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych sędziego, który do końca czerwca zajmuje się organizacją pracy wydziału.
- Z uwagi na wątpliwości natury procesowej, Pierwszy Prezes SN zdecydował ograniczyć działania podjęte w ramach Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jedynie do czynności biurowych i ewidencyjnych - informuje SN. Jak jednocześnie zapewnia, podjęte kroki umożliwią szybkie i sprawne rozpoznanie spraw, w szczególności skarg na przewlekłość postępowania, niezwłocznie po powołaniu przez Prezydenta RP sędziów do orzekania w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.