RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.03.2019 18:17 Publikacja: 24.03.2019 18:10
Foto: Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
Janusz Wojciechowski jest audytorem z ramienia Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Zawiesił swoje członkostwo w PiS, ale wciąż uchodzi za wpływową postać w tej formacji. W przeszłości był m.in. prezesem NIK, prezesem PSL, posłem, wicemarszałkiem Sejmu, europosłem, sędzią i członkiem Trybunału Stanu.
Jego bogate doświadczenie prawne i polityczne na niewiele się jednak zdało, jeśli chodzi o polepszenie praw pieszych. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", to on jest autorem petycji, którą w lutym zajęła się Komisja ds. Petycji w Sejmie.
Dobre wykorzystanie czasu prezydencji pozwoli Warszawie potwierdzić i umocnić większą rolę Polski i jej liderów w Europie. Trzeba jednak od okrągłych sloganów przejść do realnych działań, jak choćby pilnego zwiększenia bezpieczeństwa na Bałtyku.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Niezależnie od ostatecznych decyzji spór wokół pieniędzy dla PiS, niepewność co do Sądu Najwyższego zawisły nad rozpoczynającą się już wkrótce kampanią prezydencką. Co przyniosą najbliższe wydarzenia?
Mnie interesuje to, żeby była stabilność tych wyborów, które są przed nami. Bo nie chcę, żeby one potem się rozstrzygały nie przy urnach, tylko na ulicy - mówił w Polsat News współlider Partii Razem Adrian Zandberg.
Ministrowie: finansów, spraw zagranicznych i sprawiedliwości, będą tymi, których decyzje będą kluczowe dla losów koalicji 15 października. Jeśli popełnią błędy, rząd może nie przetrwać. Pierwsze perturbacje przed Andrzejem Domańskim po decyzji PKW.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Nie „oko” Tuska, czy prywatne opinie Bodnara, ale Konstytucja decyduje, co w Polsce jest prawem. Stop bezprawiu Tuska - napisał na X były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, rezygnując ze statusu posła zawodowego i pobieraniu uposażenia z Kancelarii Sejmu.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
„Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana” - pisał przed laty Zbigniew Herbert, tłumacząc w wierszu „Potęga smaku” dlaczego on i jemu podobni nie ulegli po wojnie argumentom komunistów. Teraz przykład „nazbyt parcianej” retoryki AD 2025 dał na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.
Liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrasta. Nowemu rządowi nie udało się jednak odwrócić trendu sporych odejść ze służby, który narastał za poprzedniej władzy. Najliczniej mundur zdejmują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Bieżący rok będzie stał pod znakiem deregulacji, nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz zmian w prawie spółek. Z punktu widzenia biznesu najważniejsze jest jednak stabilne prawo.
W ubiegłym roku rząd i Sejm wydały znacznie mniej aktów prawnych, niż w poprzednich latach.
O rosnącej biedzie w USA i majątkach miliarderów. O złości francuskich przedmieść i strachu bourgeois. O federalizacji i rozpadzie Europy, o sztucznej inteligencji i Marksie. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas