Co szósty absolwent w Polsce pozostaje bez pracy

Przez pandemię młodym ludziom po szkołach trudniej zdobywać doświadczenie zawodowe. Tymczasem pracodawcy wymagają doświadczenia. Czy wpadniemy w błędne koło?

Aktualizacja: 25.02.2021 10:18 Publikacja: 24.02.2021 21:00

Co szósty absolwent w Polsce pozostaje bez pracy

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik zatrudniania absolwentów w Polsce w ubiegłym roku sięgnął ok. 84 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Savoy Stewart. Stawia nas to mniej więcej w środku europejskiej stawki.

Wyraźniej lepsza jest sytuacja absolwentów w takich krajach, jak Malta, Niemcy, Holandia, Islandia czy Norwegia, gdzie wskaźnik ten przekracza 90 proc. Ale nie jest też aż tak źle jak na południu Europy, m.in. we Włoszech, Grecji, czy Turcji, gdzie nawet mniej niż 60 proc. młodych ma szansę na szybkie znalezienie pracy. W badaniu Savoy Stewart absolwenci to osoby, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą w okresie ostatnich trzech lat.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rynek pracy
Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają
Rynek pracy
Trzy miliony bezrobotnych Niemców. Recesja nie odpuszcza
Rynek pracy
Powrót nawet tysięcy amerykańskich Polaków nie wpłynie na rynek pracy
Rynek pracy
Pracownicy chcą się szkolić w AI i liczą na pomoc pracodawcy