Czy po publikacji uzasadnienia wyroku TK ograniczającego aborcję na podstawie przesłanki embriopatologicznej mamy klarowniejszą prawnie sytuację?
Z uzasadnienia wynika, że TK uznaje każdą aborcję za pozbawienie życia dziecka. Dopuszcza ją, ale wymaga, aby prowadziła do ochrony dobra co najmniej równorzędnego, i to dobra ciężarnej. Duże znaczenie dla wykładni stanu prawnego po publikacji wyroku TK ma fragment uzasadnienia, w którym TK porównuje usuwaną przesłankę aborcji (z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży) z przesłanką przewidzianą w art. 4a ust. 1 pkt 1, która pozostaje. A ten przepis dopuszcza legalną aborcję, jeżeli „ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej", które obejmuje też jej zdrowie psychiczne.
Wielu upatrywało w uzasadnieniu szansy na pozostawianie dopuszczalności przerywania ciąży w pewnym zakresie uchylonej przesłanki.
Analiza uzasadnienia wskazuje, że możliwe jest wprowadzenie do ustawy zapisu, wedle którego określony stan płodu potwierdzony badaniami z mocy przepisu uznaje się za zagrażający co najmniej zdrowiu psychicznemu kobiety, a w konsekwencji dla ochrony kobiety aborcja jest dopuszczalna.
Czytaj też: